Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski: Jazz Band Ball Orchestra i inni

Obchodząca w tym roku 50-lecie istnienia krakowska formacja Jazz Band Ball Orchestra zagrała w niedzielę, 19 sierpnia, w ostrowieckim amfiteatrze. Organizatorem koncertu było Miejskie Centrum Kultury.

Jazz Band Ball Orchestra. / Fot. www.mck.ostrowiec.plJazz Band Ball Orchestra powstała w listopadzie 1962 roku z inicjatywy trębacza i wokalisty, Jana Kudyka, który gra w zespole do dzisiaj. Wszyscy tworzący go wówczas muzycy krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. Dzisiaj, poza wspomnianym już założycielem JBBO w tej legendarnej formacji grają: Wojciech Groborz (pianista, aranżer), Wiesław Jamioł (perkusja), Teofil Lisiecki (kontrabas), Jacek Mazur (saksofon tenorowy, klarnet, wokal) i Marek Michalak (puzon, wokal).

Przez minione półwiecze zespól brał udział we wszystkich liczących się imprezach jazzowych w kraju i zagranicą, z Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Jazz Jamboree i Old Jazz Meeting w Warszawie, North See Jazz Festiwal w Hadze, Dixieland Meeting w Obernhausen i Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento na czele.

Muzyka Jazz Band Ball Orchestry to mieszanka swingu i bluesa oparta na podstawach jazzu nowoorleańskiego z elementami folkloru rodzimego i zagranicznego. Oprócz standardów jazzowych grupa wykonuje kompozycje autorskie. Wiele z nich można było usłyszeć podczas niedzielnego koncertu w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Muzyków wspierała wokalnie amerykańska wokalistka Joyce Lyle. Swoją karierę zaczynała ona od występów w sztukach muzycznych z grupą Pro Dance Company. W następnych latach śpiewała chórki w zespołach Natalie Cole, Barry'ego White'a, Arethy Franklin czy Quincy Jonesa. Potem koncertowała i nagrywała w Monachium i Stuttgarcie. W 2001 roku zaczęła współpracę z zespołem gospel - The Jackson Singers. Obecnie śpiewa i nagrywa ze swoim własnym chórem gospel, The Joyce Singers.

Ale to nie jedyna atrakcja przygotowana przez MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim na ostatnie dni lata. W piątek, 31 sierpnia także w miejscowym amfiteatrze odbędzie się doroczny koncert pod nazwą "Barwy reggae". O godzinie 19 wystąpi wrocławski zespół Bethel założony w 2006 roku przez Grzegorza Maleo Reggae Rockers. / Fot. www.mck.ostrowiec.plWlaźlaka. W 2010 roku zespół wydał swą debiutancką płytę "Muzyka serc", a jesienią bieżącego roku planuje wydać kolejny krążek.

Jak piszą organizatorzy występu "na koncertach Bethel można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie". O 20.30 rozpocznie się występ kolejnego zespołu. Będzie to Maleo Reggae Rockers. Liderem zespołu, który podczas 15 lat istnienia wydał 6 płyt długogrających jest Dariusz Malejonek. Ich ostatni krążek "Rzeka dzieciństwa" zawiera oryginalne wersje piosenek Niemena, Grechuty, Nalepy i Krajewskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.