Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski. Jubileusz ZLP w cieniu katastrofy

10 kwietnia 2014 roku w otoczeniu pięknych zdjęć ostrowieckich fotografików odbyło się spotkanie jubileuszowe z okazji 30 - lecia kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Cieniem na nim położyła się jednak inna rocznica.

Dorobek wydawniczy kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich. / Fot. Krzysztof KrzakGospodarzem spotkania w Galerii Fotografii był Klub Literacki "Aspekt", działający od 1990 roku pod auspicjami Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jednakowoż na próżno szukać by wśród garstki miłośników literatury jego członków. Nie było nawet tych, którzy należą do Związku Literatów Polskich: Elżbiety Chuchmały (przebywa we Włoszech), Jarosława Edwarda Gryza (pracuje w Nałęczowie), z niewiadomych powodów zabrakło Zofii Walas, która przez ostatnie 10 lat pełniła funkcję prezesa "Aspektu" (nowa pani prezes, Aneta Pierścińska - Maruszewska, zjawiła się w drugiej godzinie spotkania); na chwilę wpadła Krystyna Łukasik (niezrzeszona w ZLP). Na szczęście nie zawiodły anonsowane w zaproszeniach: Małgorzata Anna Spychaj i Beata Kępińska, której bliższy kontakt z ostrowieckim klubem literackim rozpoczął się w momencie, gdy zdobyła wyróżnienie w konkursie przezeń ogłoszonym pod hasłęm "Elegia smoleńska" na wiersz o katastrofie z 2010 roku (jej konkursowy utwór nosił tytuł "Drzewo"). Paniom towarzyszył prezes Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Stanisław Nyczaj. I chwała im za to, bo w przeciwnym razie trud i ogromne zaangażowanie Ewy Storzysz z Miejskiego Centrum Kultury w organizację wieczoru literacko - jubileuszowego byłby całkowicie daremny.Stanisław Nyczaj, prezes Kieleckiego Oddziału ZLP. / Fot. Krzysztof Krzak

Wieczór rozpoczął występ MCK - owskiego zespołu wokalnego "Astra", prowadzonego przez Jadwigę Dadię. Dziewczyny nie wykonały żadnego utworu w języku polskim, który wszak był pośrednio jednym z "bohaterów" jubileuszowego spotkania. To zresztą, niestety, ogólnopolski trend i czasami zastanawiam się, czy nie warto wrócić do hasła rzuconego swego czasu przez zespół Niebiesko - Czarni: "polska młodzież śpiewa polskie piosenki".

Beata Kępińska udziela wywiadu dla lokalnej telewizji. / Fot. Krzysztof KrzakPo popisach wokalnych przyszedł czas na literaturę i Związek Literatów Polskich w Kielcach. Stanisław Nyczaj, sam poeta, krytyk literacki i wydawca, zainaugurował tę część przypomnieniem swojego wiersza "Trudny manewr" z antologii "Dźwięków świerszcz złoty", poświęcony wydarzeniom z 10 kwietnia 2010 roku. A potem już mówił o meritum spotkania, czyli o historii Kieleckiego Oddziału ZLP, który zawiązał się w 1984 roku, po wystąpieniu sześciu świętokrzyskich literatów z oddziału łódzkiego. Dzisiaj ZLP w Kielcach liczy 50 członków i jest liczniejszy od związku - matki. Pod względem liczebności członków zajmuje 4. miejsce wśród 20 oddziałów ZLP. Początkowo jego członkowie drukowali swoje utwory w lokalnej i ogólnopolskiej prasie (m.in. w "Przemianach" i "Życiu Literackim") i propagowali za pomocą Radia Kielce, które zresztą do dziś w każdy wtorek nadaje wiersze świętokrzyskich poetów. Kielecki ZLP organizuje konkursy literackie (np. im. Stefana Żeromskiego), prowadzi również działalność wydawniczą, jego sztandarową publikacją jest Świętokrzyski Kwartalnik Literacki. Z pomocą oddziału Oficyna Wydawnicza Ston 2 wydaje książki autorstwa m.in. pisarzy z Kielecczyzny (w okresie 1994 - 2014 było ich pięćset).

Małgorzata Anna Spychaj. / Fot. Krzysztof KrzakTo w tym wydawnictwie publikuje Małgorzata Anna Spychaj, autorka tomików wierszy "Czas drogi i miejsca", "Image", "Cisza mówi" i zbioru opowiadań "Kopciuszek na Manhattanie", która wyznała podczas czwartkowego spotkania, że co roku pisze wiersz o katastrofie smoleńskiej i z pewnym zażenowaniem przyznała, iż w tym roku jeszcze nie stworzyła kolejnego. Natomiast napisała wiersz dedykowany nowej szefowej "Aspektu" (na szczęście w momencie jego prezentacji Aneta Pierścińska - Maruszewska była już obecna w Galerii Fotografii). Znajdzie się on zapewne w nowym zbiorku poetki "Życie i sens", podobnie jak i inne przeczytane przez autorkę podczas jubileuszowego spotkania. Natomiast Beata Kępińska, autorka poczytnych powieści ("Sielsko i diabelsko" i "Zaradna"; wkrótce ukaże się dalszy ciąg pierwszej z nich noszący tytuł "Taniec z czarownicą") zaprezentowała cykl wierszy (m.in. "Obraz") poświęconych swojej zmarłej w styczniu tego roku przyjaciółce, Eli. Posłuchać można też było wierszy innych, nieobecnych ostrowieckich poetów.
Było nastrojowo, jak na dzień 10 kwietnia przystało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.