Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10559 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Kulturalny początek z grupą MoCarta

Przełom października i listopada to w Ostrowcu Świętokrzyskim tradycyjnie już pora inauguracji roku kulturalnego. Kolejny sezon, 2015/2016, uroczyście rozpoczęto 9 listopada w sali kina "Etiuda".

Gospodarzami Inauguracji Roku Kulturalnego 2015/2016 byli dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Elżbieta Baran i Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. / Fot. Krzysztof KrzakNa zaproszenie Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosława Górczyńskiego, w sali, która już od ponad 60 lat służy miejscowej kulturze spotkali się animatorzy i odbiorcy wydarzeń, które zaspokajają potrzeby wyższego rzędu mieszkańców miasta i okolic. A tych nie brakuje. Śmiało można powiedzieć, iż tylko urodzeni malkontenci mogą narzekać na brak kulturalnej oferty. O wydarzeniach minionego sezony kulturalnego mówił w swoim okolicznościowym wystąpieniu prezydent Jarosław Górczyński. Przypomniał on o dokonaniach nie tylko osiedlowych domów kultury, głównych placówek, takich jak Miejskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Biuro Wystaw Artystycznych, ale również wielu innych "podmiotów" artystyczno - kulturalnych tworzonych w mieście niejako oddolnie, przez utalentowanych i zaangażowanych działaczy i twórców kultury. Nie do przecenienia są w tym względzie inicjatywy Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki ("Łyk kultury", "Cyrki nowe" czy wystawy organizowane w Pracowni Otwartej "Kontrola Jakości"), Stowarzyszenia Krzywa Kultury, niepublicznych szkół muzycznych, inicjatywy Musicalowe Trójmiasto nad Kamienną czy wreszcie po raz pierwszy realizowany w tym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim budżet obywatelski, z którego część środków przeznaczona jest także na imprezy rozrywkowe (jedna z nich, "Dzień Seniora" z udziałem m.in. Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, odbyła się niedawno w sali kina).

Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymał malarz Tadeusz Szypowski. / Fot. Krzysztof KrzakW swoistym remanencie wydarzeń kulturalnych prezydent Jarosław Górczyński przypomniał powrót do masowych imprez muzycznych na stadionie KSZO, ożywienie Rynku miejskiego poprzez stworzenie na nim kina plenerowego; wspomniał o koncertach laureatów nagrody Grammy: Włodka Pawlika i Randy'ego Breckera, sukcesach ostrowczan: Klaudii Sadło ("You Can Dance. Po prostu tańcz"), pianisty Jakuba Kitowskiego, zespołu BiGQueens czy "literacki debiut roku" Agnieszki Opolskiej. Prezydent zapowiedział też powrót do koncepcji stworzenia Ostrowieckiego Browaru Kultury, w którym swoją siedzibę znajdzie Miejskie Centrum Kultury i zmodernizowana Miejska Biblioteka Publiczna - prace budowlane trwać będą w latach 2017/2018, a ich koszt zamknie się kwotą 20 mln złotych, w tym 3 mln w ciągu trzech lat przeznaczy nań gmina Ostrowiec; powstanie też Centrum Tradycji Hutniczych, a także zostanie zadaszony amfiteatr.Laureat nagrody Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego, Jakub Kitowski. / Fot. Krzysztof Krzak

Doroczna inauguracja roku kulturalnego to także okazja do wręczenia nagród prezydenta miasta za dokonania w dziedzinie kultury i sztuki. Tegorocznymi laureatami tych wyróżnień zostali: nestor ostrowieckich malarzy, Tadeusz Szypowski i Galę uświetniła swym występem Grupa MoCarta. / Fot. Krzysztof Krzakrozpoczynający swoją karierę pianistyczną, Jakub Kitowski, który podczas galowego wieczoru brawurowo wykonał jedną z etiud Fryderyka Chopina. Słowa podziękowania Jarosław Górczyński skierował pod adresem dyrektorek wiodących placówek kulturalnych miasta: Elżbiety Pomiankiewicz (MBP), Jolanty Chwałek (BWA) i Elżbiety Baran (MCK), która wraz z prezydentem miasta pełniła honory gospodyni uroczystości. Galę w sali kina "Etiuda" w Ostrowcu Świętokrzyskim uświetniła swoim występem jedna z najbardziej oryginalnych formacji na polskiej scenie kabaretowej, jaką jest Grupa MoCarta w składzie: Filip Jaślar, Michał Sikorski, Paweł Kowaluk i Bolesław Błaszczyk. Program "Ale Czad czyli podróże grupy MoCarta" potwierdził maestrię muzyczną i humorystyczną warszawskiej formacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.