Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16326 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski: miejsce i czas w fotografii

W Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto w piątek, 4 marca, 147. wystawę w piętnastoletniej historii istnienia tej placówki wystawienniczej. Ekspozycja zatytułowana "Wobec miejsca i czasu ... II" stanowi pokłosie pleneru fotograficznego.

Prace Stanisława Składanowskiego. / Fot. Krzysztof KrzakW dniach 15-17 października minionego roku do zamku Grodziec położonego nieopodal wsi o tej samej nazwie (województwo dolnośląskie, powiat złotoryjski, gmina Zagrodno), zjechało się 22 artystów - fotografików, by wziąć udział w Dolnośląskim Plenerze Fotograficznym Okręgu Dolnośląskiego ZPAF. Odbywał się on pod hasłem "Wobec miejsca i czasu... II". "Dwójka" w nazwie oznacza kontynuację działań, zainicjowanych w kwietniu ubiegłego roku (brało w nich udział zaledwie 8 fotografików) przez Andrzeja Dudka - Dürera, który jest także komisarzem ostrowieckiej wystawy. Mistrzowie aparatu przez trzy dni uwieczniali w swoich pracach piękno i atmosferę nie tylko późnogotyckiego zamku, ale i całego Pogórza Kaczawskiego. Starali się uchwycić widoczny upływ czasu i efekty oddziaływania człowieka na otaczające go środowisko. Ponad 60 prac wykonanych przez nich w Sudetach można teraz oglądać w Galerii Fotografii ostrowieckiego MCK. Różnią się one nie tylko przedstawionym obrazem, ale także techniką i technologią wykonywania zdjęć, metodami pracy artystycznej, ale również podejściem do życia, przyrody, człowieka i sztuki, które odczytać można z poszczególnych fotogramów. "Zamek Grodziec 07" Zbigniewa Wielgosza. / Fot. Krzysztof Krzak

Zgodnie z tytułem pleneru i wystawy mu towarzyszącej poczesne miejsce w pracach artystów zajmuje czas, głównie w aspekcie jego przemijania pokazanego wprost, jak na fotografiach Alka Figury czy Stanisława Składanowskiego lub w sposób bardziej metaforyczny w ujęciu Jerzego Piątka czy Barbary Górniak. Są też urokliwe miejsca utrwalone aparatem przez Marka Likszteta, Zbigniewa Wielgosza, Wacława Ropieckiego.

Otwarcie wystawy, od lewej: Andrzej Łada (kustosz Galerii Fotografii), Barbara Górniak, Jerzy Piątek, Andrzej Dudek - Dürer, Iwona Wojtycza i Jerzy Samulski. / Fot. Krzysztof KrzakPoza wspomnianymi twórcami w plenerze i towarzyszących mu wykładach i warsztatach fotograficznych udział wzięli: Wojciech Beszterda, Barbara Charkiewicz, Czesław Chwiszczuk, Roman Hlawacz, Ryszard Karczmarski, Maciej Kościuszko, Włodzimierz Kowaliński, Janusz Musiał, Piotr Nowak, Andrzej Rutyna, Jerzy Samulski, Maciej Stobierski, Iwona Wojtycza, Waldemar Zieliński. Trudno nie wymienić ich wszystkich, wszak każdy fotografik zaprezentował prace warte zauważenia. Tylko nieliczna grupa artystów przybyła na wernisaż, ale to zrozumiałe, zważywszy, iż mieszkają oni w tak odległych miastach, jak Gdańsk, Katowice, Wałbrzych, Poznań ... Na szczęście przybył Andrzej Dudek - Dürer, artysta talentów wszelakich: fotograf, muzyk, kompozytor, performer, wzbudzający zainteresowanie już samym swoim wyglądem. A przy tym niezwykle otwarty i sympatyczny człowiek.

Wystawę "Wobec miejsca i czasu ... II" będzie można oglądać w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim do 20 marca, a potem trafi ona m.in. do Chełma, Brzegu i innych miast. Ostrowiecki wernisaż uzupełnił koncert w Klubie Muzycznym "Anna i Perspektywy", w którym wystąpili jazzmani z Kielc, Starachowic i Ostrowca pod wodzą Andrzeja Chochoła i Andrzeja Dudka - Dürera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, Warszawy nie wymieniano podczas wernisażu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*. "Wystawę "Wobec miejsca i czasu ... II" będzie można oglądać w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim do 20 marca, a potem trafi ona m.in. do Chełma, Brzegu i innych miast."
Do stolicy też zawita?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.