Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski: Młodzież z MOS pomaga zwierzętom

Od początku bieżącego roku szkolnego w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim realizowany jest projekt Comenius pod nazwą "Zielony Klub Europejski". To kolejny w tej placówce międzynarodowy program, którego koordynatorem jest jest jej dyrektor, Zdzisław Klusek.

Młodzież pracuje pod czujnym okiem wychowawców i gospodarza terenu. / Fot. Archiwum Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimNajogólniej rzecz ujmując głównym celem "Zielonego Klubu Europejskiego" jest kształtowanie i rozwijanie postaw proekologicznych, wyrabianie świadomych nawyków ochrony środowiska naturalnego wśród młodych ludzi. Oprócz ostrowieckiego MOS -u w projekcie biorą udział szkoły z Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Francji, Rumunii i Włoch.

W październiku tego roku wicedyrektor ośrodka, Ewa Bukała i wychowawca, Michał Kwiatkowskii nawiązali współpracę z Kołem Łowieckim nr 3 "Muflon" w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzięki temu kilka dni temu grupa sześciu wychowanków, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum udała się na tereny leśne, rozciągające się od Ostrowca poprzez Bałtów aż po Sudół, by wziąć udział w akcji dokarmiania zwierzyny płowej. Ich przewodnikiem był doświadczony łowczy, gospodarz terenu, Marian Bukała, który opowiedział młodzieży o zwyczajach zwierząt dziko żyjących, konieczności pomagania im zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym, roli myśliwych, która przez laików sprowadzana jest błędnie tylko do zabijania zwierząt. Młodzi ludzie mogli zobaczyć otaczające ich tereny z wysokości myśliwskich ambon, a z bezpiecznej odległości podglądali taplające się w błocie dziki. Wypełnianie lizawek. / Fot. archiwum Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim

Głównym jednak zajęciem chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim było wypełnianie lizawek specjalną solą dla zwierząt. Aby to zrobić musieli wcześniej porozbijać 10-kilogramowe kostki tejże soli na mniejsze kawałki, które zmieszczą się do leśnych lizawek dla zwierząt. W ciągu trzech godzin wychowankowie ostrowieckiego MOS-u zapełnili 11 lizawek rozmieszczonych na ogromnym obszarze leśnym.

Gospodarz terenu, Marian Bukała, barwnie i zajmująco opowiada o lesie, zwierzętach... / Fot. archiwum Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimPo pracy był czas na odpoczynek przy gorącej herbacie i smacznych pierniczkach upieczonych przez żonę pana myśliwego. A on sam snuł w tym czasie opowieści o swoich przygodach, które przydarzyły mu się podczas polowań. Pokazał też młodzieży broń myśliwską, naboje, łuski i książkę, w której myśliwi zrzeszeni w Kole Łowieckim "Muflon" zapisują ile i jaką zwierzynę upolowali oraz ilość zużytej amunicji. Odpowiadał również na wszelkie pytania zadane mu przez niezwykle zainteresowanych tematem chłopców. - Było bardzo fajnie - mówi o czasie pożytecznie spędzonym na łonie przyrody Damian, uczeń V klasy szkoły podstawowej. - Chciałbym jeszcze parę razy tam pojechać! Wicedyrektor MOS, Ewa Bukała zapewnia, że listopadowa wyprawa do lasu nie była jedyną. Wszak zbliża się zima i zwierzęta leśne szczególnie wtedy potrzebują naszej pomocy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

seweryn wierzbiński
  • seweryn wierzbiński
  • 01.04.2011 10:34

niezłe zdjęcia przypominają się dawny pdm pozdro

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aneta Surowiec
  • Aneta Surowiec
  • 21.02.2011 22:41

...i pan lesniczy znajomy :)
Odezwij sie Ewa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aneta Surowiec
  • Aneta Surowiec
  • 21.02.2011 22:39

Widze Ewa ze dzialasz, juz vce woow-powodzenia i odezwij sie co u ciebie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mi się wydaje Panie Krzysztofie że ci co anonimowo minusu ją komentarze po cichu zazdroszczą uczestnikom tego programu. Że to nie oni są twórcami czy uczestnikami, że nie o nich się pozytywnie pisze. Mają jakiś problem z jawnością swoich poglądów. Nie ma się co przejmować i robić swoje.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam wrażenie, że ci, co minusują komentarze chwalące inicjatywę ośrodka są zwolennikami metod stosowanych w pewnym ośrodku z Małopolski, o którym głośno ostatnio w mediach. Gratuluję państwu "odpowiedzialności i rozsądku".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda że w naszym kraju jest tak mało takich inicjatyw. Kontakt z natura łagodzi agresję i wyrabia w młodzieży pozytywne zachowania.

Popieram akcję , sam sadzę drzewa bo w lesie jest ich coraz mniej i zwierzęta nie mają się gdzie schować.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*. Cenny projekt.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agata
  • Agata
  • 20.11.2010 17:05

Brawa dla młodzieży i ich wychowawców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.