Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15499 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski: Na ciele malowane - o wystawie Waldemara Baki

21 marca w galerii Muzeum Intymności Klubu Polny Konik w Ostrowcu Świętokrzyskim otwarto kolejną wystawę fotografii. Tym razem bohaterem wernisażu był Waldemar Baka i jego "Ciało".

Fragment ekspozycji Waldemara Baki. / Fot. Krzysztof KrzakGaleria Muzeum Intymności jest integralną częścią klubu Polny Konik, który w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Górzystej prowadzi Robert Maj już na trwałe wpisała się w pejzaż kulturalny miasta. Zapraszani są do niej twórcy interesujący pod względem tematu i formy wykonywanych prac, ale mający jeszcze za mały dorobek twórczy, by wypełnić powierzchnię ekspozycyjną większych lokalnych galerii, takich jak ta w BWA czy w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury.

Nie inaczej jest w przypadku aktualnej wystawy zatytułowanej "Ciało", na której pokazano fotografie Waldemara Baki, który do Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim należy zaledwie od dwóch lat. na wykonanych przez niego Waldemar Baka. / Fot. Krzysztof Krzakzdjęciach pokazano wytatuowane ciała ludzkie. - Ci ludzie mają na sobie kawał sztuki - mówił podczas otwarcia swojej wystawy Waldemar Baka (rocznik 1974) na co dzień zajmujący się reklamą. - Tatuaż to najbardziej bodaj osobista rzecz, a moim marzeniem i zamierzeniem było przenieść na fotografie te osobliwe dzieła sztuki.

Zdjęcie Waldemara Baki z wystawy pt. Ciało. / Fot. Krzysztof KrzakWe wprowadzeniu do wystawy możemy przeczytać ponadto, że traktuje ona ciało "jako pretekst do wewnętrznego rozwoju i podkreślenie własnej osobowości poprzez jego zdobienie. Tytułowe Ciało staje się blejtramem dla tatuażu, formy najbardziej spójnej z jego właścicielem". Waldemar Baka uwiecznia na fotografiach nie tylko najbardziej wymyślne motywy tatuażu, ale także, co wydaje się być szczególnie interesujące, proces ich powstawania. Na jego zdjęciach spotykamy tatuażystów i ich klientów podczas zabiegów zdobniczych w salonach tatuażu. Baka gościł z aparatem w tego typu miejscach w Krakowie, Tarnowie i Ostrowcu Świętokrzyskim i na wielu fotografiach udało mu się oddać atmosferę w nich panującą, co ma istotne znaczenie poznawcze dla osób, którym sztuka tatuażu nie jest znana z autopsji.

Podczas wernisażu (od lewej): Andrzej Łada i Waldemar Baka; w środku Stanisław Dulny. / Fot. Krzysztof KrzakAndrzej Łada, wybitny fotografik i szef Fotoklubu Galeria Miejskiego Centrum Kultury, zabierając głos podczas wernisażu wystawy "Ciało" zwrócił uwagę na odejście Waldemara Baki na wielu fotografiach od koloru i pójście w stronę fotografii czarno - białej, którą on sam uważa za najpiękniejszą i bardziej mistyczną. Zapowiedział również, że Baka może liczyć na autorską wystawę w Galerii Fotografii MCK. Natomiast sam Waldemar Baka, zgodnie z tradycją galerii w Polnym Koniku, wyznaczył na swojego "następcę" do wystawienia swoich prac Stanisława Dulnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.