Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski. Na piknik z Gombrowiczem!

Już po raz jedenasty Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza na Piknik Gombrowiczowski, który odbędzie się w tym roku w terminie 15-16 czerwca. Dzień wcześniej rozpocznie się Gombrajd 2013.

Gombrowiczowski mural na ścianie Zakładowego Domu Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakWitold Gombrowicz, którego kontrowersyjny dziennik "Kronos" właśnie ukazał się na rynku wydawniczym, to jeden ze światowej sławy pisarzy, związanych z szeroko rozumianą Ziemią Ostrowiecką. Urodził się w 1904 roku w położonych niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego Małoszycach; w pobliskich Dołach Biskupich znajdowała się fabryka tektury "Witulin", stanowiąca majątkowe zabezpieczenie pisarza (dziś w ruinie). Miejsc związanych z rodziną Gombrowiczów jest na tym terenie zdecydowanie więcej, a ich popularyzacji, podobnie jak twórczości autora "Pornografii" służy właśnie organizowany od 2003 roku Piknik Gombrowiczowski. Tegoroczną, jedenastą edycję rozpocznie w sobotę 15.06. o godzinie 17 spektakl plenerowy dla dzieci i rodzin w wykonaniu Teatru Luterek z Wrocławia. "Kropka" opowiada o przygodach dozorcy Felka, który znajduje w swoim ogrodzie rozsypane pióra. Stanowi to początek niezwykłych wydarzeń i dużych zmian w życiu bohatera. W spektaklu, który zagrany zostanie na placu zabaw w Parku Miejskim (w razie niepogody w sali na III piętrze ZDK) występują: Izabela Walkowiak i Hubert Żórawski.

Plakat XI Pikniku Gombrowiczowskiego. / Fot. www.mck.ostrowiec.plO tej samej godzinie na molo w Parku Miejskim rozpocznie się turniej szachowy im. Witolda Gombrowicza, który kontynuowany będzie również następnego dnia. O godzinie 18 w amfiteatrze odbędzie się konkurs dla publiczności "Pojedynek na miny", a następnie przewidziano "Czytanie Gombrowicza" i "Dyslektando". O godz. 21 na scenie amfiteatru rozpocznie się sztuka "Matka Gyubala Wahazara" według Witkacego w reżyserii Justyny Kowalskiej. W spektaklu krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa, nagrodzonym główną nagrodą Tukan Off na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, występują: Małgorzata Wojciechowska i Marcin Kalisz.

Zaproszenie na Gombrajd 2013. / Fot. www.kat4x4.plNiedziela, 16.06., to przede wszystkim wycieczka autokarowa szlakiem Witolda Gombrowicza zorganizowana przez Punkt Informacji Turystycznej MCK. Jego szefowa, Jolanta Wiśniewska, planuje dwie tury eskapady: o godz. 9.30 i 15 (zgłoszenia przyjmowane są pod numerem 609 222 800). Trasa obejmuje m.in. Przybysławice, Potoczek, Tarłów i inne miejscowości związane z rodziną Gombrowiczów. VIII Rajd Gombrowiczowski zorganizuje również w czasie trwania pikniku klub Turystyki Rowerowej przy oddziale PTTK im. Mieczysława Radwana. Imprezę towarzyszącą XI Piknikowi Gombrowiczowskiemu zorganizuje również Klub Miłośników Pojazdów Terenowych K.A.T. 4x4. Tegoroczna edycja Gombrajdu, który zostanie zorganizowany tylko w klasie turystycznej, ponownie będzie miała charakter off roadowego rajdu tematycznego. Na bazę imprezy organizatorzy wybrali Doły Biskupie, skąd uczestnicy bezdrożami pojadą do Małoszyc i Wszechświętych. Na trasie rajdu znajdą się także takie „gombrowiczowskie” miejsca jak Bodzechów, Potoczek, Rudę Kościelną i Denków. Tradycyjnie także imprezie towarzyszyć będą zagadki związane z życiem i twórczością pisarza. Zapisy uczestników Gombrajdu 2013 (wpisowe 250 zł) prowadzone są na stronie: www.kat4x4.pl (ilość miejsc ograniczona).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Właśnie... wielekroć myślę o tym z uznaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie ileż tam się dzieje ! A Pan niczego nie przemilczy. Ostrowiec Świętokrzyski ma czujnego skowronka:) Wspaniale !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.