Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski. Pasiaste prace Karoliny Magdaleny Kozieł

W najbliższą niedzielę, 21 lutego 2016 roku, w Muzeum Historyczno - Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie otwarta wystawa prac Karoliny Magdaleny Kozieł "Pasiak nie tylko świętokrzyski".

Plakat wystawy K.M.Kozieł. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimNa wystawie, która potrwa do końca kwietnia zostanie zaprezentowanych około dziesięciu obrazów olejnych i kilkanaście prac fotograficznych, których autorką jest Karolina Magdalena Kozieł, a które inspirowane są charakterystycznym dla regionu kieleckiego wzorem pasiaka, tradycyjnego stroju ludowego Gór Świętokrzyskich. Artystka nie tyle odwzorowuje tradycyjny układ czarno - czerwonych pasów, ale przedstawia ich autorską interpretację, układającą się w pejzaż świętokrzyski, który zobaczyć będzie można w towarzyszących jej pracom fotografiach nestora "kieleckiej szkoły krajobrazu" Pawła Pierścińskiego i obrazach wykonanych przez Mariusza Pajączkowskiego w krzemieniu pasiastym.

Karolina Magdalena Kozieł. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimWybór motywu charakterystycznego dla regionu Gór świętokrzyskich w przypadku Karoliny Magdaleny Kozieł nie jest niczym zaskakującym, bowiem jest ona z tą częścią Polski związana korzeniami: urodziła się w Kielcach, tu uczyła się w słynnym "Plastyku", czyli Liceum Sztuk Plastycznych i studiowała sztuki piękne na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego pod okiem tak znakomitych twórców, jak Ewa Pełka - Wierzbicka czy Wiesław Łuczaj. Dziś jest doktorantką UJK i UniwersytetuJedna z prac Karoliny Magdaleny Kozieł. / Fot. materiał Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Pedagogicznego w Krakowie, a także nauczycielką malarstwa i rysunku w Państwowym Zespole Szkół plastycznych w Kielcach. Projektuje również wzory dla fabryki porcelany ćmielowskiej, pracując w Ćmielów design Studio. - Takie propagowanie folkloru oraz kultury świętokrzyskiej wsi może zaowocować pozytywnie, a pasiak stanie się na nowo wizytówką regionu, w końcu nie bez kozery zyskał miano naszego dobra kulturalnego. A my, artyści i odbiorcy znowu zaczniemy zachwycać się misternością wykonania oraz rozmaitością kolorów i deseni naszego pasiaka świętokrzyskiego - mówi o swoich pracach z cyklu "Pasiak nie tylko świętokrzyski" Karolina Magdalena Kozieł. Wernisaż w Muzeum Historyczno - Archeologicznym (Pałac Wielopolskich) rozpocznie się o godzinie 16.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.