Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7199 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. "Pomiędzy"- nowa wystawa, w "nowym" BWA

W tymczasowej siedzibie Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się 21.04. br. pierwszy wernisaż. Ekspozycja nosi tytuł "Pomiędzy" i można ją zobaczyć na najwyższej kondygnacji budynku kina "Etiuda" do 26 maja 2017 roku.

Już samo wyjście po stromych schodach na trzecie piętro budynku zwanego tradycyjnie ZDK-iem (od dawnej nazwy: Zakładowy Dom Kultury) przy alei 3 Maja 6 stanowiło dla niektórych nie lada wyzwanie. Tak jak niełatwe jest dotarcie do tymczasowej (na czas remontu byłego browaru, w którym powstanie na wskroś nowoczesny Ostrowiecki Browar Kultury) siedziby Biura Wystaw Artystycznych, tak i odbiór najnowszej wystawy nie należy do najłatwiejszych. Bo sztuka to mocno nowoczesna i nietradycyjnymi środkami wykonana.

Jowita Bogna Mormul. / Fot. Krzysztof KrzakWystawa nosi tytuł "Pomiędzy". Jest ona realizowana w ramach projektu badawczego odnoszącego się do relacji czasu mechanicznej rejestracji obrazów do dynamiki procesów zachodzących w czasie rzeczywistym w kontekście poszukiwań twórczych w dziedzinie fotografii, filmu czy intermediów. Jego uczestnikami są studenci studiów doktoranckich Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pod kierunkiem dr Jowity Bogny Mormul. - Pomiędzy dotyczy jakiegoś ograniczenia od-do - mówiła dziennikarzom przed rozpoczęciem wernisażu pani doktor. - Nas interesuje czas od otwarcia do zamknięcia migawki aparatu fotograficznego i co się w tym okresie może stać. Przyjmuje się ujęcie fotograficzne czy filmowe projektować jako jednolitą całość i ułamkowy fragment rzeczywistości, który też dotyczy pewnego pomiędzy czasowego. Prace Artura Bartkiewicza. / Fot. Krzysztof Krzak

Każdy z autorów prezentowanych na wystawie w Ostrowcu Świętokrzyskim: Artur Bartkiewicz (pracownik BWA, kurator wystawy i doktorant Instytutu Sztuk Pięknych UJK) oraz Konrad Hajdamowicz (absolwent i były wykładowca ISP kieleckiego uniwersytetu) inaczej podszedł do tego zagadnienia, na swój sposób badając "horyzont zdarzeń od-do", który dzieje się pomiędzy otwarciem a zamknięciem migawki. A tytuł wystawy, zdaniem Jowity Bogny Mormul odnosi się również do tego, co się stało pomiędzy twórcami i ich pracami. Sama kierowniczka projektu prezentuje w Ostrowcu Świętokrzyskim fragment większego cyklu "Nie-ciągłość widzenia", gdyż interesuje ją kwestia percepcji i ograniczoności zmysłów 'Hajdamowicz jak Katarzyna Kozyra - Olimpia'. / Fot. Krzysztof Krzakludzkich, której my nie analizujemy, bo wydaje nam się, że wszystko słyszymy i widzimy i dopiero na przykład krótkowzroczność powoduje, że uświadamiamy sobie jak bardzo to, co do nas dociera zależy od fizjologii.

Najbardziej widowiskowy wydaje się cykl prac "Konrad Hajdamowicz jako..." Andy Warhol, Katarzyna Kozyra i jako on sam, natomiast Artur Bartkiewicz prezentuje wydruki cyfrowe prac fotograficznych oraz instalacje wykorzystujące najnowsze techniki wizualizacyjne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.