Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21369 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Postoje pamięci Zbigniewa Podsiadły

O Łemkach i kulturze łemkowskiej od jakiegoś czasu mówi się znowu częściej i bardziej rzeczowo, choćby za sprawą Igora Herbuta, wokalisty grupy LemON łemkowskiego pochodzenia.

Zbigniew Podsiadło podczas wernisażu swojej wystawy w Galerii Fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakW ten nurt wpisuje się też wystawa Zbigniewa Podsiadły otwarta właśnie w Galerii Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. W początkach swojej trwającej już 40 lat działalności fotograficznej Zbigniew Podsiadło zajmował się głównie fotografowaniem pejzaży i aktów. Niejako na marginesie głównego nurtu twórczości artystycznej utrwalał on w obiektywie polską prowincję, w tym obszary najściślejszej ojczyzny Łemków, jednej z czterech uznanych prawnie mniejszości narodowych w naszym kraju, czyli tereny przede wszystkim Beskidu Niskiego, Gładyszowa i okolic, choć na wystawie są również zdjęcia zrobione na Ziemi Lubuskiej, w Przemkowie i na Słowacji. I właśnie te zdjęcia, a przynajmniej ich imponująca część stanowi wystawę "Łemkowyna", której wernisaż odbył się w poniedziałek, 21 lipca 2014 roku w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim i będzie tam eksponowana do 23 sierpnia br. Na wystawie Łemkowyna Zbigniewa Podsiadły. / Fot. Krzysztof Krzak

Cerkwie i krzyże - charakterystyczne elementy łemkowskiego krajobrazu. / Fot. Krzysztof KrzakFotografie powstawały przez blisko piętnaście lat i stanowią proces twórczy rozciągnięty w czasie, bowiem, jak powiedział Wiadomościom 24.pl Zbigniew Podsiadło, doświadczeni przez historię Łemkowie nie od razu z pełnym zaufaniem podchodzą do ludzi z zewnątrz, którzy niejednokrotnie chcą stworzyć z ich życia, religii i kultury element popkultury, który dobrze się sprzedaje choćby w mediach. – Kiedy przekonają się, że ktoś chce tylko ich dobra, to po jakimś czasie ich stosunek do przybysza staje się bardzo otwarty i szczery. Łemkowie wiedzą już, że ja swoimi fotografiami chcę promować ich martyrologię i kulturę, więc mam z nimi dobre układy. Cieszę się, że Łemkowie się odrodzili i powstali z pewnego rozproszenia, dzięki czemu ich kultura, pieśni i język przetrwają, podobnie jak ich tożsamość grupowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

Nikt nie będzie szukał wiedzy na jakiś temat w portalach społecznościowych. Można w nich dyskutować i przy tej okazji podawać informacje, ale nie jest to źródło rzetelnej i pewnej wiedzy! Natomiast oczekuje się, że rzetelną wiedzę, sprawdzoną przekażą np. dziennikarze. Sarkastyczne zdanie wobec Wikipedii a tu nagle polecenie, by szukać informacji na forach portali! Zadziwiające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta,k im lepsza wiedza tym lepiej, a najlepiej nie udawać przemądrzałego i wszechwiedzącego. Pewna bardzo utalentowana osoba związana z W24 po prostu wystawiła Panu Krzysztofowi bardzo pochlebną opinię w wielu kwestiach. Nie mogę napisać kto to, ale pisanie w dobrym towarzystwie jest miłe. Związany umowami z innymi portalami nie mogę tutaj wstawiać w swoim w moim mniemaniu oczywiście najlepszych galerii itp. W jakiejś mierze Ostrowiec stał mi się znany i bliski. Podobnie jak kultura Łemków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, informacje które podał pan Krzysztof są znane każdemu przeciętnemu użytkownikowi komputera. To żadna wiedza tajemna a elementarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzak ma Pan rację nie pojawiają się. także pani Adrianny. Po wyroku Trybunału starsze dane z artykułami są wykasowywane z googli 'wiadomości" z klucza gł. hasła. Dlatego nieocenionym źródłem linków do najważniejszych artykułów mp. o Sienkiewiczu są portale społecznościowe,w tym grupy sienkiewiczowskie w goldenline. Oszczędzanie czasu przy sporządzaniu bibligrafii sieciowej ma pewne znaczenie. Ostatnio też poświęcam więcej czasu podając nieustannie dodatkowe hasła pomocnicze aby coś znaleźć. O Panu słyszałem że jest Pan znawca internetu i nie chce się spierać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale po co pan szukał mojego artykułu w googlach skoro ma go pan tutaj??? To robota głupiego po prostu. Wiadomo średnio inteligentnemu internaucie, że jak się wpisuje jakieś hasło, np. Łemkowie, to najpierw wyskakują te artykuły, które bezpośrednio o tej grupie etnicznej mówią, a nie o wystawie na ich temat. Jak się wpisuje hasło "Sienkiewicz" to tez nie pojawiają się dzieła pana Adamika. Dla mnie to oczywiste. Gdybym wpisał "Sienkiewicz, Adamik" to może wtedy by się pojawiły pana "filmy". Ale nie mam takiej potrzeby...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem rację musiałbym długo szukać w google hasłem "Łemkowie" cennego Pana Krzysztofa artykułu. Np.w sekcji "Wiadomości" portal "Wiadomości24" ma doskonale notowania, ale to dotyczy art. nie galerii. Kiedy szukać googlami przykładowo "Henryk Sienkiewicz" w pionie "Internet" wybija się pełne błędów hasło WIKIPEDII. Proszę włączyć wyszukiwanie w pionie "Wiadomości", zobaczycie np. listę znakomitych sienkiewiczianów na W24 Adrianny Adamek Świechowskiej, która coś ostatnio milczy. Pozdrawiam fanów "Łemków".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę, że redakcyjny robot milczy a linki podaje Autor. Cóż będziemy się tylko linkować? Może lepszy byłby tytuł "Postoje pamięci Łemków w obiektywie Zbigniewa Podsiadło".Też za długi. Limit liczby znaków narzucany z redakcji wiąże ręce. Tytuł jest ważny, kto szukałby googlami tej recenzji p. Krzysztofa hasłem "Łemkowie" może jej akurat nie wyszukać, a tekst jest ważny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie, Pani Grażyno, wystarczy wpisać w google nazwisko fotografika, tytuł wystawy i wtedy wyskoczy mnóstwo linków, na przykład ten http://kultura.wp.pl/gid,14372094,galeria.html?T[page]=1, gdzie zdjęcia Pana Podsiadły są w pełnej okazałości. Nie po raz pierwszy okazuje się, że sprawy najprostsze są dla niektórych najtrudniejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Panie Wiesławie, autor zainteresował, a pan, jako zainteresowany, może teraz dyskutować w oparciu o wybrane przykłady, których w necie jest mnóstwo. Trzeba tylko się zmobilizować, poszukać, podrzucić link i sensownie się odnieść do załączonego obrazu. W necie jest mnóstwo informacji o Łemkach i jeszcze więcej zdjęć.

@Pani Katarzyno, mnie również nawiedziła taka myśl. W blogu można dyskutować z sobą samym do woli! No i wszędzie można się promować linkiem do własnego bloga. Extra!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę o rozwinięcie myśli i choć jedną fotografie w pełnym zbliżeniu: : cytat z art. K. Krzaka:: "Stąd pewnie tak wiele w otoczeniu Łemków kapliczek, cerkwi, pojedynczych przydrożnych krzyży, które zdają się być przewodnim motywem fotografii Zbigniewa Podsiadły. To ich ilość i urok zafascynowały wywodzącego się z Ponidzia, a mieszkającego w Sosnowcu artystę podczas pierwszej bytności na terenach zamieszkałych przez Łemków. Zwłaszcza te krzyże trzybelkowe, świadczące o przynależności i tożsamości narodowej tej grupy etnicznej. – To swoiste postoje pamięci o Bogu, o bliskich, o tym, co ich łączy – mówił artysta podczas wernisażu."

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.