Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10500 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Premiera filmu i wspomnienie Agaty Mróz

Wyjątkową oprawę miał 11 maja w Ostrowcu Świętokrzyskim premierowy pokaz debiutanckiego filmu Anny Pluteckiej-Mesjasz "Nad życie". Przybyli na nią bowiem niemal wszyscy ci, którzy mieli kontakt z bohaterką filmowej historii, Agatą Mróz- Olszewską, w czasie, gdy była ona zawodniczką miejscowej drużyny siatkarskiej.

Na widowni Kina Etiuda zasiadły siatkarki AZS WSBiP KSZO Ostrowiec i osoby pracujące w 2002 roku z Agatą Mróz. / Fot. Krzysztof KrzakUtalentowana polska siatkarka trafiła do drużyny AZS WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim w roku 2002, po dwuletniej przerwie w treningach spowodowanych białaczką. Grała tutaj jej starsza o rok siostra, Katarzyna, więc ówczesny kierownik uczelnianego klubu sportowego, nieżyjący już Marek Karabin, zaprosił na rozmowę Agatę i zaproponował jej grę w ostrowieckim zespole.

Na pozycji lewoskrzydłowej Mróz rozegrała 46 meczów w barwach ostrowieckiego AZS WSBiP. Ze względu na stan zdrowia miała indywidualny tok treningów, z czego niechętnie korzystała. Jako trener pracował z nią dzisiejszy dyrektor MOSiR, Mariusz Rokita, a jego asystentem był Wojciech Gawron, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w LO nr IV im. C.K. Norwida w Ostrowcu Świętokrzyskim.

To właśnie w ostrowieckiej drużynie Agata Mróz wracała do formy, tu również organizowano jej badania lekarskie. Swój kunszt Agata Mróz doskonaliła następnie w BKS Stal w Bielsku-Białej, a to z kolei zaowocowało powołaniem jej do reprezentacji Polski w siatkówce kobiet. Ze słynnymi "złotkami" zawodniczka wywalczyła dwukrotnie, w 2003 i 2005 r., tytuł Mistrza Europy w piłce siatkowej kobiet. Ale dość często wracała do Ostrowca Świętokrzyskiego, by spotykać się z kibicami i uczniami w tutejszych szkołach. Ostrowiec funduje też statuetkę im. Agaty Mróz-Olszewskiej, przyznawanej co roku najlepszej zawodniczce festiwalu siatkarskiego na Ukrainie.

W 2007 roku przerwała karierę sportową ze względu na zły stan zdrowia, spowodowany mielodysplazją szpiku. W tym samym roku została żoną Jacka Olszewskiego; 4 kwietnia roku następnego urodziła córeczkę Lilianę, a dwa miesiące później zmarła, mając zaledwie 26 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

parę dni po urodzeniu dziecka, Agata zmarła. Miała tylko 26 lat. Szkoda mi dziecka, bo nie miało szansy poznać mamy, a Agata na pewno byłaby fantastyczną mamą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie jest żyć, pięknie jest umierać jak Ona. Tylko spełnione życie ma sens, gdy przyjdzie na człowieka ciężka choroba!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny kadr oddaje najlepiej historię szczęśliwej bohaterki! Wartościowa propozycja filmowa, szczególnie dla osób, dotkniętych podobnym losem, przyznam, że ciekawa także pod względem aktorskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.