Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski: Recytatorski pojedynek na słowa

21 października zakończył się w Ostrowcu Świętokrzyskim XXVIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski Literatury Współczesnej, zorganizowany przez tutejsze Miejskie Centrum Kultury. Przez trzy dni miastem "rządził" teatr, piękne słowo i recytatorzy.

Marek Cichucki w spektaklu "Poza rzeczy - wistością". / Fot. Krzysztof KrzakZanim wręczono dyplomy, wyróżnienia i nagrody najlepszym młodym wykonawcom, na scenie kameralnej Miejskiego Centrum Kultury pojawił się Marek Cichucki, aktor Teatru Nowego w Łodzi, szerszej publiczności znany z ról w takich filmach i serialach, jak "Spowiedź dziecięcia wieku", "Samowolka", "Boża podszewka", "Czas honoru" czy "Komisarz Alex".

Do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechał z monodramem nazwanym przez twórców kabaretem metafizycznym stworzonym z tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza zatytułowanym "Poza rzeczy - wistością". Aktor opracował i wyreżyserował ten spektakl wiosną bieżącego roku i gra go nie tylko w swoim macierzystym teatrze, ale także w miejscach, gdzie jest zapraszany.

W rozmowie z dziennikarzami przyznał, iż nie dzieje się to za często, ponieważ jest to przedstawienie niezwykle męczące pod względem fizycznym i wymagające dobrej kondycji od wykonawcy, a także specyficznej publiczności, która podejmie współpracę z aktorem. Taką, wydaje się, znalazł Marek Cichucki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Widzowie po początkowym zaskoczeniu i konsternacji oddali się we władanie niezwykle energetycznemu, by nie powiedzieć Marek Cichucki angażował publiczność do swojego kabaretowego monodramu. / Fot. Krzysztof Krzakcharyzmatycznemu, aktorowi i wykonywała zadania zlecone przez artystę. A to wodzono węża po całej sali, a to odbijano balonik w różnych konfiguracjach (między innymi między nogami aktora, a potem między nogami stołu trzymanego przez Cichuckiego ponad głową na wyciągniętych ramionach).

Oczywiście, za współpracę były też i nagrody w postaci słodyczy, owoców lub... węglowodanów. Jednocześnie aktor ani na chwilę nie przestawał mówić tekst Witkacego, przekazując za jego pośrednictwem ważne prawdy o wolności człowieka, jego funkcjonowaniu w społeczeństwie. Jest też sporo o Polakach jako o narodzie w kontekście historii naszej demokracji. Nie brakuje ponadto tak charakterystycznej dla Witkacego zabawy słowem. Publiczność chętnie włącza się w interakcję z Markiem Cichuckim, który wraz z rozwojem spektaklu wzbudza coraz większy jej zachwyt i podziw dla swojego warsztatu aktorskiego, energii i kondycji fizycznej. Po prostu prezentuje aktorstwo na najwyższym poziomie, takim jakie nieczęsto możemy dziś oglądać.

Dobrze więc się stało, że organizatorzy zaprosili tego aktora, z tym spektaklem na pokaz w ramach konkursu recytatorskiego, bo mistrzostwo Marka Cichuckiego może stanowić dla młodych adeptów sztuki aktorskiej właściwy drogowskaz w osobistych poszukiwaniach drogi artystycznej i uczyć odpowiedniego podejścia do pracy z trudną materią słowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.