Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7385 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Rok Rybkowskiego czas zainaugurować!

31 stycznia 2012 r. Rada Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim jednogłośnie podjęła uchwałę ustanawiającą Rok Jana Rybkowskiego, reżysera filmowego, który urodził się w tym mieście równo sto lat temu, a zmarł w 1987 roku w Konstancinie.

Logo Roku Jana Rybkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. www.mck.ostrowiec.plJan Rybkowski to twórca wielu filmów i seriali telewizyjnych, z których w świadomości kinomanów zapisały się na trwałe takie obrazy, jak choćby "Chłopi", "Nikodem Dyzma" i "Kariera Nikodema Dyzmy" (z wybitną kreacją Romana Wilhelmiego), "Dulscy", "Album polski", "Granica" czy "Rodzina Połanieckich". W organizację imprez związanych z osobą i twórczością tego filmowca włączyły się m.in. Urząd Miasta Ostrowca Świetokrzyskiego, Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana oraz Poczta Polska, która planuje wydać kartę ozdobioną okolicznościowym stemplem.

Korowód postaci z filmów Jana Rybkowskiego podczas Dni Ostrowca Świętokrzyskiego. / Fot. Krzysztof KrzakDo tej pory zorganizowano już kilka imprez, m.in. wycieczkę do Łodzi, w której pracował Jan Rybkowski i gdzie przy ulicy Piotrkowskiej znajduje się jego gwiazda w Alei Gwiazd; w siedzibie kina Etiuda wciąż prezentowane są plakaty do jego filmów, a w CKU zaprezentowano nowelę filmową "Nauczycielka" z Aliną Janowską, Andrzejem Łapickim i samym reżyserem w jednej z ról (w tym ostatnim spotkaniu brała udział cioteczna siostra Rybkowskiego, Zofia Dąbrowska i jego siostrzeniec, Piotr Dąbrowski). Również podczas niedawno zakończonych Dni Ostrowca Świętokrzyskiego Rok Rybkowskiego znalazł swoje odbicie w barwnym korowodzie postaci z filmów tegoż reżysera. Mieszkańcy miasta poprzebierani za bohaterów wybranych filmów reżysera z Ostrowca Świętokrzyskiego przemaszerowała ulicami miasta na Rynek.

Oficjalna inauguracja Roku Rybkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się jednak dopiero w sobotę, 26 maja. O godzinie 10 w Muzeum Historyczno-Archeologicznym rozpocznie się sesja popularnonaukowa "Jan Rybkowski w setna rocznicę urodzin", podczas której Zofia Dąbrowska wspominać będzie reżysera z punktu widzenia członka rodziny. Następnie dr Andrzej Kozieja z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosi wykład po tytułem "Kochajmy Rybkowskiego - czyli o filmach, które się nigdy nie starzeją", a mgr Wojciech Szymański będzie mówił na temat: "Jana Rybkowskiego powroty do przeszłości, czyli Chłopi wywodzą się z Częstocic".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.