Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. Rok Rybkowskiego czas zainaugurować!

Redakcja
Logo Roku Jana Rybkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Logo Roku Jana Rybkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. www.mck.ostrowiec.pl
31 stycznia 2012 r. Rada Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim jednogłośnie podjęła uchwałę ustanawiającą Rok Jana Rybkowskiego, reżysera filmowego, który urodził się w tym mieście równo sto lat temu, a zmarł w 1987 roku w Konstancinie.

Jan Rybkowski to twórca wielu filmów i seriali telewizyjnych, z których w świadomości kinomanów zapisały się na trwałe takie obrazy, jak choćby "Chłopi", "Nikodem Dyzma" i "Kariera Nikodema Dyzmy" (z wybitną kreacją Romana Wilhelmiego), "Dulscy", "Album polski", "Granica" czy "Rodzina Połanieckich". W organizację imprez związanych z osobą i twórczością tego filmowca włączyły się m.in. Urząd Miasta Ostrowca Świetokrzyskiego, Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana oraz Poczta Polska, która planuje wydać kartę ozdobioną okolicznościowym stemplem.

Do tej pory zorganizowano już kilka imprez, m.in. wycieczkę do Łodzi, w której pracował Jan Rybkowski i gdzie przy ulicy Piotrkowskiej znajduje się jego gwiazda w Alei Gwiazd; w siedzibie kina Etiuda wciąż prezentowane są plakaty do jego filmów, a w CKU zaprezentowano nowelę filmową "Nauczycielka" z Aliną Janowską, Andrzejem Łapickim i samym reżyserem w jednej z ról (w tym ostatnim spotkaniu brała udział cioteczna siostra Rybkowskiego, ZofiaDąbrowska i jego siostrzeniec, Piotr Dąbrowski). Również podczas niedawno zakończonych Dni Ostrowca Świętokrzyskiego Rok Rybkowskiego znalazł swoje odbicie w barwnym korowodzie postaci z filmów tegoż reżysera. Mieszkańcy miasta poprzebierani za bohaterów wybranych filmów reżysera z Ostrowca Świętokrzyskiego przemaszerowała ulicami miasta na Rynek.

Oficjalna inauguracja Roku Rybkowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się jednak dopiero w sobotę, 26 maja. O godzinie 10 w Muzeum Historyczno-Archeologicznym rozpocznie się sesja popularnonaukowa "Jan Rybkowski w setna rocznicę urodzin", podczas której Zofia Dąbrowska wspominać będzie reżysera z punktu widzenia członka rodziny. Następnie dr Andrzej Kozieja z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosi wykład po tytułem "Kochajmy Rybkowskiego - czyli o filmach, które się nigdy nie starzeją", a mgr Wojciech Szymański będzie mówił na temat: "Jana Rybkowskiego powroty do przeszłości, czyli Chłopi wywodzą się z Częstocic".

O godzinie 15 w kinie Etiuda odbędzie się uroczysta projekcja filmu "Pierwsze dni", który Jan Rybkowski nakręcił w swoim rodzinnym mieście i w którym wykonawcom głównych ról, Janowi Ciecierskiemu i Hance Bielickiej, towarzyszyli jako statyści pracownicy ówczesnej Huty Ostrowiec im. Marcelego Nowotki. Z pewnością niektórzy z nich i ich rodziny zasiądą na widowni ostrowieckiego kina, by obejrzeć plenery swojego miasta sprzed 60 lat. Projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserem Markiem Nowickim, najbliższym współpracownikiem Jana Rybkowskiego (m.in. przy "Karierze Nikodema Dyzmy" i "Gnieździe") oraz literaturoznawcą, profesorem Januszem Detką z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który przypomni okoliczności powstania i ekranizacji powieści Bohdana Hamery "Na przykład Plewa". Bezpośrednio przed seansem „Pierwszych dni” wyświetlony będzie archiwalny odcinek Polskiej Kroniki Filmowej z 1952 r., w którym znalazła się relacja z ostrowieckiej prapremiery filmu Jana Rybkowskiego mająca miejsce 2 marca 1952 roku w kinie Hutnik w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na czerwiec i kolejne miesiące zaplanowano plenerowe (w amfiteatrze) i kinowe projekcje wybranych filmów autorstwa Jana Rybkowskiego. 29 czerwca zostaną pokazani "Dulscy", 7 lipca - "Nikodem Dyzma" z Adolfem Dymszą, 15 sierpnia "Pan Anatol szuka miliona" z Tadeuszem Fijewskim w roli głównej, 2 września - "Spotkanie w Bajce", 22.09. - "Godziny nadziei", 13 października - "Gniazdo", 10 listopada - "Spóźnieni przechodnie", a 8 grudnia - "Dziś w nocy umrze miasto". Niektórym projekcjom towarzyszyć będą spotkania z aktorami. Do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjadą: Emil Karewicz i Stanisław Mikulski, Leonard Pietraszak, Teresa Lipowska, Beata Tyszkiewicz i Andrzej Łapicki. Szczegółowy program projekcji i spotkań z artystami znaleźć można na stronie www.mck.ostrowiec.pl. Natomiast w ramach VIII Dni Muzyki - 8 września 2012 r., w amfiteatrze odbędzie się koncert utworów skomponowanych do filmów Jana Rybkowskiego w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Warszawy pod dyrekcją Michała Czubaszka.

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto