Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski: "Sfera reportera" Stanisława Dulnego

Dwusetną wystawę w obchodzącej 20 - lecie Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim tworzą prace związanego z tym miastem fotografika Stanisława Dulnego.

Andrzej Łada i Stanisław Dulny podczas wernisażu. / Fot. Krzysztof KrzakWiadomości 24.pl pisały niedawno o najnowszych wystawach urodzonego w Ostrowcu Świętokrzyskim Stanisława Dulnego, które prezentowane były w galerii Muzeum Niewinności klubu Polny Konik. "Sztafaż" i "Po meczu…" pokazywały dwa nurty artystycznych zainteresowań Dulnego: kobiety i sport. Do tej drugiej pasji twórcy (niejako naturalnej – wszak studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej) nawiązuje część najnowszej ekspozycji Stanisława Dulnego "Sfera reportera", którą zainaugurowano w Galerii Fotografii MCK w sobotę, 16 stycznia 2016 roku. Większość jednak stanowią czarno – białe fotografie o charakterze dziennikarskim (sporą część z nich publikował lokalny tygodnik, z którym Dulny związany jest od blisko 25 lat), zapisujące rzeczywistość miasta i regionu.Prace Stanisława Dulnego. / Fot. Krzysztof Krzak

A tę rzeczywistość Stanisław Dulny zna od podszewki, gdyż z Ostrowcem Świętokrzyskim związany jest przez całe życie zawodowe: pracuje w Celsa Huta Ostrowiec, a swoją karierę twórczą rozpoczynał przed 40 laty w sekcji fotograficznej działającej niegdyś w Zakładowym Domu Kultury ówczesnej Huty im. Marcelego Nowotki i to tam zobaczył jego zdjęcia Andrzej Borys, artysta - fotografik, który zawyrokował, iż młody adept sztuki fotograficznej będzie reporterem. Dziś Dulny Prace Stanisława Dulnego. / Fot. Krzysztof Krzakjest członkiem Fotoklubu Galeria Miejskiego Centrum Kultury, ba, nawet był jego współzałożycielem razem z Andrzejem Ładą, obecnie szefem fotoklubu i kustosz Galerii Fotografii, który podczas wernisażu tak mówił o swoim przyjacielu: - Staszek z lubością fotografuje wydarzenia polityczne, sportowe, kulturalne w naszym mieście. A przede wszystkim ludzi. Na plenerach, owszem, fotografuje pejzaże, ale na każdym z nich musi pojawić się postać ludzka.

Podczas wernisażu - pierwsza od prawej: wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Marzena Dębniak. / Fot. Krzysztof KrzakNa wyjątkowość portretów wykonywanych przez Stanisława Dulnego zwróciła też uwagę wiceprezydent miasta, Marzena Dębniak, reprezentująca na wernisażu Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, pod patronatem którego odbywa się wystawa ostrowieckiego artysty. – Wydaje mi się, że fotografowanie to dla Stanisława Dulnego prawdziwa pasja i miłość nie tylko do tej czynności, ale także do ludzi. Ta wystawa to pokłosie owej miłości. Niesamowite wrażenie robią portrety zwykłych ludzi, często starszych, pokazujące przemijanie, smutek, czasami beznadzieję. Pokazanie tych emocji jest naprawdę mistrzowskie.Portrety Stanisława Dulnego. / Fot. Krzysztof Krzak

Z kolei dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Elżbieta Baran dodawała, że oprócz miłości charakterystyczna w podejściu Dulnego do fotografowania jest ogromna wrażliwość widoczna w każdej jego fotografii. To dzięki staraniom MCK wystawie towarzyszy album "Sfera reportera" ze wstępem Norberta Zięby, który jest jednocześnie dwunastą publikacją z kolekcji wydawniczej prezentującej osiągnięcia ostrowieckiej fotografii i jej twórców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.