Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski: Sobota z Beatą Tyszkiewicz

Lekko przeziębiona, pierwsza dama polskiego kina, jak często bywa nazywana Beata Tyszkiewicz, spotkała się w sobotę, 3 listopada 2012 roku z publicznością w ostrowieckim kinie Etiuda. Rozmowa z nią poprzedziła projekcję filmu "Dziś w nocy umrze miasto" Jana Rybkowskiego.

Beata Tyszkiewicz. / Fot. Krzysztof KrzakSpotkanie z ta niezwykle popularną i lubianą aktorką było przedostatnim spotkaniem z gwiazdą filmów Jana Rybkowskiego organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury w ramach obchodzonego w tym mieście roku reżysera urodzonego i wychowanego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Beata Tyszkiewicz dwukrotnie zagrała w filmach twórcy "Chłopów" czy "Kariery Nikodema Dyzmy". W 1961 roku wystąpiła jako Magda w filmie "Dziś w nocy umrze miasto", a dwa lata później jako Ewa w obrazie "Naprawdę wczoraj" (matka aktorki zawsze przekształcała ten tytuł na "Zaledwie wczoraj").

Tyszkiewicz pojawiła się także w dwóch nowelach składających się na "Spóźnionych przechodniów", które wyreżyserowali różni reżyserzy pod wodzą Jana Rybkowskiego i przez niego samego. W noweli "Krąg istnienia" wyreżyserowanej przez Andrzeja Łapickiego zagrała Alę, a w "Nauczycielce" pojawiła się jako... Beata Tyszkiewicz u boku "grającego" również siebie Jana Rybkowskiego. Reżyser ten chciał również, by aktorka ta zagrała również Jagnę w ekranizacji powieści Reymonta, ale Tyszkiewicz skutecznie wyperswadowała mu ten pomysł (podobnie jak Jerzemu Hoffmanowi uświadomiła, iż jest nieodpowiednią kandydatką do roli Oleńki w "Potopie").

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ten cykl to już trochę jak "spotkania z przeszłością". Jednak spotkanie z Panią Beatą Tyszkiewicz, I DAMĄ polskiego kina, było z pewnością interesujące i przesympatyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.