Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski: Spotkanie z Joanną Siedlecką

W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się 1 marca 2012 roku spotkanie z Joanną Siedlecką, dziennikarką, reportażystką, autorką m.in. biografii Witolda Gombrowicza, Jerzego Kosińskiego i Zbigniewa Herberta.

Spotkanie z Joanną Siedlecką prowadziła dyrektorka MBP w Ostrowcu Świętokrzyskim, Elżbieta Pomiankiewicz. / Fot. Krzysztof KrzakJoanna Siedlecka gościła już w Ostrowcu Świętokrzyskim 8 lat temu, w Roku Gombrowicza, pisarza, którego rodzina i on sam związany był z okolicami tego miasta nad Kamienną. To w Bodzechowie, Wsoli, Nietulisku, Opatowie pisarka zbierała materiały do swojej książki zatytułowanej "Jaśnie Panicz".

Obecne spotkanie z autorką "Mahatmy Witkacego", "Pana od poezji" i "Czarnego ptasiora" poświęcone było słynnym parom literackim, a głównie jednej - Pawłowi Jasienicy i TW Ewie, czyli Zofii Darowskiej O'Bretenny zwanej Neną. Była ona tajną współpracowniczką Służby Bezpieczeństwa, która wytypowała ją do pracy na "odcinku literackim" i powierzyła zadanie usidlenia wybitnego eseisty i pisarza (autora m.in. "Polski Piastów" i "Polski Jagiellonów"), Pawła Jasienicy (właściwie: Leona Lecha Beynara), który w marcu 1968 roku ośmielił się poprzeć protestujących studentów, przez co został potępiony przez ówczesnego I sekretarza KC PZPR, Władysława Gomułkę i skazany na literacki i towarzyski niebyt.

Ubecja postanowiła wykorzystać jedyną bodaj słabość Jasienicy: uwielbienie dla płci nadobnej i podesłała mu swoją agentkę, piękną Zofię z Darowskich O'Bretenny, która też posługiwała się biegle słowem pisanym. Niestety, jak stwierdziła Joanna Siedlecka, jedynie dla pisania donosów na Jasienicę, który w 1969 roku poślubił ją. Stanowiło to ewenement w dziejach SB, bowiem nigdy przedtem nie zdarzyło się, by figurant poślubił swego prześladowcę. Dzieje tego związku Joanna Siedlecka opisała w swojej książce "Kryptonim Liryka - bezpieka wobec literatów", a Jan Kidawa-Błoński oparł na nim swój film "Różyczka" z Andrzejem Sewerynem i Magdaleną Boczarską w rolach głównych. Na spotkaniu w Ostrowcu Świętokrzyskim Joanna Siedlecka opowiadała o perypetiach spadkowych córki Jasienicy, Ewy Beynar-Czeczott i o ironii losu, w wyniku której agentka SB spoczywa dziś w ... Alei Zasłużonych na Starych Powązkach, razem z mężem, na którego donosiła służbom specjalnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ma Pan rację, Panie Krzysztofie. Już poprawiam i pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Wołoszyn
  • Krzysztof Wołoszyn
  • 15.03.2012 10:23

Panie Krzysztofie, może szczegół ale ważny. Chodziło chyba o Jerzego Kosińskiego a nie o Janusza Kosińskiego. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.