Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski starzeje się i wyludnia

Jedno z największych miast województwa świętokrzyskiego, które w latach prosperity Huty Ostrowiec było przykładem wzorcowo rozkwitającego miasta, od kilku lat przeżywa stagnację rozwojową.

Czy w nowo budowanych blokach będzie miał kto zamieszkać? / Fot. Krzysztof KrzakJednym z poważniejszych problemów Ostrowca Świętokrzyskiego jest demografia. Od kilku lat notuje się tu ujemny przyrost naturalny. Dla przykładu: w 2011 roku w Ostrowcu urodziło się 397 dzieci rodziców na stałe zameldowanych w tym mieście, podczas gdy zmarło aż 671 osób. Z miasta liczącego pod koniec lat 90. XX wieku blisko 80 tysięcy mieszkańców Ostrowiec Świętokrzyski jest dziś miejscowością liczącą 71 900 mieszkańców. Oczywiście, są to suche dane statystyczne, nie uwzględniające liczby mieszkańców faktycznie tu mieszkających. Oblicza się, że poza granicami rodzinnego miasta mieszka dziś ponad 10 tysięcy ostrowczan, z których wielu tym samym gdzie indziej płaci podatki, co nie jest bez znaczenia dla budżetu miasta nad Kamienną. A prognozy demograficzne przewidują, iż w 2015 roku liczba mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego spadnie do około 69 tysięcy.

Głównym powodem migracji młodych obywateli Ostrowca Świętokrzyskiego do większych ośrodków jest w głównej mierze brak pracy. Największy zakład produkcyjny miasta, Celsa Huta Ostrowiec, przeżywa pewne kłopoty związane z napływem do Polski nielegalnej taniej stali i nie zatrudnia nowych pracowników. Trudno o pracę w innych dziedzinach gospodarki, tym bardziej, że co i rusz małe i średnie firmy zawieszają, bądź kończą swoją działalność, ogłaszają upadłość (ostatnio na przykład Interspeed). A nowych miejsc pracy nie przybywa, bo jak stwierdził niedawno podczas spotkania z mieszkańcami osiedla Ogrody prezydent miasta, Jarosław Wilczyński, "miasto leży z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i to przekłada się też na brakStarsze społeczeństwo wymaga większych nakładów na opiekę medyczną. / Fot. Krzysztof Krzak inwestorów". W związku z tym coraz więcej młodych, zwłaszcza dobrze wykształconych ludzi opuszcza Ostrowiec Świętokrzyski, który staje się miastem ludzi... w starszym wieku. Obecnie w mieście zamieszkuje 12 600 mieszkańców powyżej 64. roku życia; tych, którzy nie przekroczyli 20. roku życia jest o 200 mniej. Jeśli przedstawiona różnica będzie się zwiększać, a wiele na to wskazuje, to już niedługo miasto będzie musiało przeznaczać większe środki budżetowe na zadania związane z opieką nad ludźmi starszymi. I marnym pocieszeniem jest konstatacja, iż w podobnej jak Ostrowiec Świętokrzyski sytuacji znajdują się inne miasta, takie jak Starachowice, Skarżysko - Kamienna czy Stalowa Wola.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W moim mieście nie jest aż tak źle. Sporo młodych ludzi i dzieciaczków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie... dotykasz palącego problemu, to samo zjawisko ma miejsce w moim mieście.. i jest tak powszechne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.