Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Szymborska zamiast Wasilewskiej

Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na sesji w dniu 29 czerwca 2017 roku podjęła uchwałę o zmianie nazwy ulicy Wandy Wasilewskiej na Wisławy Szymborskiej.

Ulica Wandy Wasilewskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakUchwała ta ma związek z realizacją ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania ustroju totalitarnego poprzez nazwy obiektów, budowli i urządzeń użyteczności publicznej. Powołany w grudniu ubiegłego roku przez Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego Zespół ds. weryfikacji nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej wskazał na konieczność zmiany ulicy Wandy Wasilewskiej, pisarki (przez wiele lat lekturą szkolną był jej "Pokój na poddaszu"), ale także polskiej i sowieckiej działaczki komunistycznej. Patronką tej ulicy będzie od teraz poetka, laureatka literackiej nagrody Nobla, Wisława Szymborska. W uzasadnieniu ustawy czytamy, iż nowa nazwa idealnie wpasowuje się w tematykę nazewnictwa ulic w tym rejonie miasta, gdzie patronami sąsiednich ulic są znani poeci i pisarze (Szymborska "sąsiadować" będzie bezpośrednio z Józefem Ignacym Kraszewskim, Zygmuntem Krasińskim, Janem Brzechwą i Gustawem Morcinkiem). Do zmiany nazwy i tym samym upamiętnienia Wisławy Szymborskiej nie miał zastrzeżeń Instytut Pamięci Narodowej. Zastrzeżenia natomiast zgłosił radny Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Kaszuba, który przypomniał, iż nowa patronka ostrowieckiej ulicy była jednym z sygnatariuszy, członków krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, którzy wyrazili poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu - pod sfabrykowanymi zarzutami -Ulica Wandy Wasilewskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak duchownych katolickich, skazanych na karę śmierci w sfingowanym procesie pokazowym zwanym procesem księży kurii krakowskiej. Ostatecznie za przemianowanie ulicy Wasilewskiej na ulicę Szymborskiej głosowało 16 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a dwóch było przeciw.

W związku ze zmianą nazwy ulicy konieczna będzie także zmiana numeracji 17 posesji znajdujących się przy dawnej ulicy Wasilewskiej, a także zmiana wpisów w księgach wieczystych, rejestrach i dokumentach urzędowych. Zgodnie z przepisami ustawy z 1 kwietnia minionego roku zmiany te są wolne od opłat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

21 lipca '17 r. nastąpią kolejne zmiany: ulica Leona Kruczkowskiego będzie teraz ulicą Rodzinną, a ulica Lucjana Rudnickiego będzie ulicą Mariana Raciborskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co by nie powiedział Wanda Wasilewska w stosunku do Szymborskiej to ostra siekierka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tą regułę, którą głosił:

"nauka w czasie pokoju należy do całego świata, a w czasie wojny musi służyć państwu."

dzisiaj można odłożyć ad acta jako bajeczkę dla naiwnych dzieci. Dziś nauka służy celom wojskowym państw w pierwszym rzędzie, a dopiero po kilku, kilkunastu latach "przecieka" do zastosowań cywilnych. Plus bezwzględny interes korporacji.
Który w "przemyśle medycznym" na przykład, przekłada się na - "pigułka na wszystko".
Dziś to już zresztą raczej 5-10 "pigułek", a nie jedna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haber "krystaliczną postacią" nie był, ale Nobla - za syntezę amoniaku - dostał kilka lat przed opracowaniem Cyklonu B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypomnę że laureatem nagrody był niejaki F. Haber chemik, żyd z pochodzenia, odkrywca Cyklonu B

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wypowiadam się akurat o Noblu dla Szymborskiej, ponieważ dla mnie wszystkie Noble dla literatów są werdyktami podobnymi jak za jazdę figurową na lodzie. Ale weźmy na przykład decyzje w sprawie tak zwanych pokojowych nagrodach Nobla... Przecież to jawna kpina z opinii publicznej. Co druga to jakiś humbug.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż. Nie ja powiązałam. Chodzi przecież o nazwę ulicy imieniem Noblistki. Kontrowersje są przy wszystkich decyzjach. Zawsze się coś komuś nie podoba, bo ma inne zdanie. Jednomyślność przy akceptacji cudzych decyzji jest rzadkością niebywałą.
To co tu w komentarzu, sugeruje głupotę Akademii przyznającej Polakom Nobla. Bo to już trzecia nagroda polska kwestionowana przez samych Polaków. (tak panie R.K przez duże P.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akurat mądrości z decyzjami w Królewskiej Akademii w Sztokholmie nie wiązałbym tak usilnie, bo tyle stamtąd już kontrowersyjnych ich wyszło, że ten autorytet jest już mocno nadwerężony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Marku "Mądrość człowieka nie ma większego związku z jego narodowością" dlatego takie a nie inne są decyzje w Sztokholmie w Królewskiej Akademii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mądrość człowieka nie ma większego związku z jego narodowością. Tego nie należy mieszać z reprezentacją narodową. To dwie różne sprawy. Nacjonalizm nie jest jednoznaczny z rasizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.