Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. TeatROOM niebawem otworzy swoje podwoje

Redakcja
Scena ze spektaklu 'Mąż i żona' Kompanii Teatralnej MAMRO.
Scena ze spektaklu 'Mąż i żona' Kompanii Teatralnej MAMRO. materiał prasowy
Znany z wielu przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych ostrowczanin, Robert Maj, zainicjuje w kwietniu bieżącego roku w swoim rodzinnym mieście działalność prywatnego teatru pod nazwą TeatROOM, który przybliżać będzie widzom postrdramat.

Pierwszym spektaklem, na który już można nabywać bilety (w cenie 25 złotych) będzie sztuka Aleksandra Fredry "Mąż i żona" w reżyserii Piotra Wawra. Wystąpią w nim aktorzy Kompanii Teatralnej MAMRO, działającej od 2004 roku przy Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie: Tomasz Mitrowski, Iwona i Marcin Turek, Danuta Wojtarowicz i Ewelina Napora. Scenografię opracował Remigiusz Stopa, a kostiumy przygotowała Agnieszka Sasim. Wybitna aktorka teatralna, Irena Jun, powiedziała o tym spektaklu: "Reżyser znalazł współczesną formę pracy z aktorami, którzy mają poczucie dystansu, są dowcipni, a granie sprawia im radość. Bardzo dobrze mówią wiersz, rytmicznie i wyraziście". Walorem spektaklu jest bliskość publiczności i artystów, którzy na różne sposoby ogrywają jedyny element scenografii, którym jest gigantyczna pierzyna. Przedstawienie "Mąż i żona" Kompanii Teatralnej MAMRO docenione zostało na wielu przeglądach i festiwalach, między innymi na międzynarodowym festiwalu "Pro-Contra" w Szczecinie, gdzie otrzymało Grand Prix. W Ostrowcu Świętokrzyskim będzie można je zobaczyć 9 kwietnia o godzinie 16 w Osiedlowym Domu Społecznym "Malwa" (Osiedle Stawki).

Kolejnym spektaklem, które - prawdopodobnie - zagości w TeatROOMie w maju br. będą "Stosunki prawne"Szymona Turkiewicza w jego reżyserii przygotowane przez duet artystyczny ME/ST. "Stosunki prawne" to przewrotna analiza relacji damsko - męskich, w której bohaterowie rozmawiają ze sobą formalnym językiem, będącym połączeniem mowy codziennej z językiem zaczerpniętym z kodeksu cywilnego. W jednej z głównych ról występuje Sławomir Głazek (do niedawna związany z Teatrem Polskim w Warszawie), absolwent warszawskiej PWST i Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ostrowczaninowi towarzyszy na scenie Magdalena Engelmajer, która jest również autorką scenografii w tym spektaklu.

TeatROOM to nie tylko przedstawienia teatralne, to także cykl wykładów Roberta Maja, absolwenta "Laboratorium Projektowania Kultury" prowadzonego przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej wspólnie z warszawskim Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego. – Siłą polskiego postdramatu jest to, że nie opiera się on na jednym tekście, tylko dramaturg dociera do różnych źródeł dotyczących danej tematyki, aż wreszcie ten teatr nie ma czwartej ściany tzn. bardzo ważna jest interakcja z publicznością, która niejako uczestniczy w spektaklu - mówi Robert Maj. - Tutaj też oprócz tradycyjnych form przekazu takich jak ruch, gra ciałem, pojawiają takie elementy, jak obraz, nowoczesna muzyka, czy operowanie światłem. Tematyka skupia się wokół aktualnych problemów na przykład wykluczenia społecznego, czy przemian demograficznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto