Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19529 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Triduum z kulturą francuską

Od środy do piątku (22-24 marca 2017 r.) trwać będą w Ostrowcu Świętokrzyskim Dni Kultury Francuskiej zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki z inicjatywy nauczycielki języków romańskich, Edyty Kaptur.

Baner wydarzenia w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej BajkiNa cykl wydarzeń promujących kulturę francuską zatytułowany "BleBląRóż" (fonetyczny zapis nazw kolorów flagi Francji) złoży się wiele wydarzeń dydaktycznych, artystycznych i rozrywkowych.
W Dniu Niebieskim (Bleu) już od godziny 9 w Szkole z Pasją przy ulicy Focha trwać będzie quiz dotyczący Francji i krajów francuskiego obszaru językowego. W nagrodę za dobrze udzieloną odpowiedź uczestnicy poczęstowani zostaną słodkościami kuchni francuskiej oraz otrzymają gadgety à la française, przygotowane przez uczniów Gimnazjum z Pasją.

Dzień Biały (Blanc) upłynie pod znakiem wydarzeń artystycznych. O godzinie 11 w kinie "Etiuda" odbędzie się Plakat spektaklu 'Książę'. / Fot. Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajkirozstrzygnięcie międzypowiatowego konkursu plastycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Celem konkursu, ogłoszonego przez Biuro Wystaw Artystycznych, partnera wydarzenia, było zilustrowanie wybranego cytatu z jednego z najpopularniejszych dzieł literatury francuskiej, jakiej jest "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Tuż po rozdaniu nagród na scenie "Etiudy" mieszkańcy miasta będą mieli okazję obejrzeć sztukę zatytułowaną "Książę" w reżyserii Bartłomieja Miernika, a w wykonaniu młodych aktorów ze Społecznego Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach. Wstęp na spektakl jest bezpłatny (obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc: nieztejbajki@gmail.com). W realizacji tej prezentacji ze Stowarzyszeniem Kulturotwórczym Nie z tej Bajki współpracuje Miejskie Centrum Kultury.

Plakat Dni Kultury Francuskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej BajkiDzień Czerwony (Rouge) to prawdziwa uczta tak dla ducha, jak i ciała. O godzinie 18 w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Sienkiewicza 70 odbędzie się spotkanie ze sztuką francuską, które poprowadzi historyk sztuki Wojciech Mazan. Tuż po tym wydarzeniu, w sali na pierwszym piętrze CAO Gospodarstwo Biokozadowoza zaprasza na degustację lokalnie produkowanych serów. Na uczestników czekać będzie także stoisko Winnicy Modła, przy którym będzie można spróbować lokalnego wina. Przewidziano również degustację potraw kuchni francuskiej, przygotowanych przez gości, którzy zamierzają zaszczycić "BleBląRóż" swoją obecnością i podzielić się swoim ulubionym daniem. Organizatorzy apelują do uczestników:"Odszukajcie stare przepisy i pokażcie nam, jak smakują wasze tarty, zupy cebulowe, naleśniki, ślimaki czy żabie udka". W międzyczasie amatorzy tańca będą mogli wziąć udział w potańcówce przy muzyce francuskiej. Każdy znajdzie coś dla siebie – od Joe Dassina i Edith Piaf po Stromae, Zaz czy też Jaine. Wnętrza użycza Agencja Rozwoju Lokalnego, za wystrój sali odpowiada Tosca, a nagłośnienie zapewnia Stowarzyszenie Evviva l’arte- Niech żyje sztuka.
Na wszystkie wydarzenia w ramach "BleBląRóż" wstęp jest bezpłatny, a całe wydarzenie współfinansowane jest przez Krytykę Polityczną w ramach współpracy partnerskiej Connected Action for Commons ze wsparciem European Cultural Foundation i Open Society Foundations.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawe wydarzenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna inicjatywa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.