Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski. Uczcili 150-lecie urodzin piewcy Tatr

Skromny przebieg miało spotkanie z postacią Kazimierza Przerwy - Tetmajera i jego poezją zorganizowane przez członków ostrowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które odbyło się w piątek, 4 września 2015 roku.

Fragment wystawy w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakBieżący rok obchodzony jest jako Rok Kazimierza Przerwy - Tetmajera z okazji 150. rocznicy urodzin tego powieściopisarza, nowelisty i poety, czołowego przedstawiciela Młodej Polski.

Kazimierz Przerwa - Tetmajer urodził się w Ludźmierzu, 12 lutego 1865 roku, a zmarł 75 lat później w Warszawie. Był przyrodnim bratem Włodzimierza Tetmajera uwiecznionego jako Gospodarz przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie "Wesele" i kuzynem Tadeusza Boya - Żeleńskiego. To z nimi, mieszkając jeszcze w Ludźmierzu, oraz Klimkiem Bachledą, Jerzym Żuławskim i Januszem Chmielowskim odbył wiele wycieczek po Tatrach. Poznał także Spisz, Liptów i Podhale. Wędrował także poFragment wystawy w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak urokliwych tatrzańskich dolinach, a przełęcz między Gerlachem a Zadnim Gerlachem nazwano jego imieniem. Kazimierz Przerwa - Tetmajer był także honorowym członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego.

Wiersz Kazimierza Przerwy - Tetmajera czyta Ewa Gawlik. / Fot. Krzysztof KrzakTwórca był zafascynowany kulturą, historią i ludźmi Podhala i Tatr, czemu dał wyraz w wielu swoich utworach, szczególnie w powieściowym cyklu "Na skalnym Podhalu" i wielu tomach wierszy z "Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej" i "Melodią mgieł nocnych na czele". I to właśnie poświęcone polskim Tatrom wiersze Kazimierza Przerwy - Tetmajera czytali członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim w scenerii Parku Miejskiego. Imprezie przygotowanej przy wsparciu Miejskiego Centrum Kultury towarzyszyła wystawa poświęcona pisarzowi przygotowana według scenariusza Józefa Haducha (przy współpracy z Januszem Machulikiem). Jej inicjatorem jest PTT, a prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Tatrzańskiego, Biblioteki Jagiellońskiej i zbiorów własnych autora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.