Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. Uczcili 150-lecie urodzin piewcy Tatr

Redakcja
Wiersz Kazimierza Przerwy - Tetmajera czyta Ewa Gawlik.
Wiersz Kazimierza Przerwy - Tetmajera czyta Ewa Gawlik.
Skromny przebieg miało spotkanie z postacią Kazimierza Przerwy - Tetmajera i jego poezją zorganizowane przez członków ostrowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które odbyło się w piątek, 4 września 2015 roku.

Bieżący rok obchodzony jest jako Rok Kazimierza Przerwy - Tetmajera z okazji 150. rocznicy urodzin tego powieściopisarza, nowelisty i poety, czołowego przedstawiciela Młodej Polski.

Kazimierz Przerwa - Tetmajer urodził się w Ludźmierzu, 12 lutego 1865 roku, a zmarł 75 lat później w Warszawie. Był przyrodnim bratem Włodzimierza Tetmajera uwiecznionego jako Gospodarz przez Stanisława Wyspiańskiego w dramacie "Wesele" i kuzynem Tadeusza Boya - Żeleńskiego. To z nimi, mieszkając jeszcze w Ludźmierzu, oraz Klimkiem Bachledą, Jerzym Żuławskim i Januszem Chmielowskim odbył wiele wycieczek po Tatrach. Poznał także Spisz, Liptów i Podhale. Wędrował także po urokliwych tatrzańskich dolinach, a przełęcz między Gerlachem a Zadnim Gerlachem nazwano jego imieniem. Kazimierz Przerwa - Tetmajer był także honorowym członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego.

Twórca był zafascynowany kulturą, historią i ludźmi Podhala i Tatr, czemu dał wyraz w wielu swoich utworach, szczególnie w powieściowym cyklu "Na skalnym Podhalu" i wielu tomach wierszy z "Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej" i "Melodią mgieł nocnych na czele". I to właśnie poświęcone polskim Tatrom wiersze Kazimierza Przerwy - Tetmajera czytali członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim w scenerii Parku Miejskiego. Imprezie przygotowanej przy wsparciu Miejskiego Centrum Kultury towarzyszyła wystawa poświęcona pisarzowi przygotowana według scenariusza Józefa Haducha (przy współpracy z Januszem Machulikiem). Jej inicjatorem jest PTT, a prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Tatrzańskiego, Biblioteki Jagiellońskiej i zbiorów własnych autora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto