Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. W świecie polskiej ilustracji dla dzieci

Redakcja
Wystawa budzi zainteresowanie tak dzieci, jak i dorosłych.
Wystawa budzi zainteresowanie tak dzieci, jak i dorosłych.
Blisko 90 prac prawie pięćdziesięciu autorów można oglądać od 6 maja 2016 roku w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim na wystawie zatytułowanej "Polska ilustracja dla dzieci".

Ilustracja książek dla najmłodszych w Polsce ma przynajmniej dwusetletnią tradycję. Szczególne jej osiągnięcia to lata 1950 - 1980. To wtedy powstał termin "polska szkoła ilustracji" (analogicznie do Polskiej szkoły plakatu czy filmu) dla podkreślenia niezwykle wysokiego poziomu i walorów artystycznych prac wypełniających na równi z tekstem książeczki dla najmłodszych czytelników. To prawdziwie "złote lata" polskiej sztuki ilustratorskiej. Któż z nas nie pamięta przepięknych ilustracji do baśni Andersena wykonanych przez Jana Marcina Szancera? Egzemplarze z ich reprodukcjami były marzeniem każdego młodego miłośnika książek i jego rodziców. Do dziś żywo pamiętane są stworzone przez Bohdana Butenkę postaci Gapiszona, Gucia i Cezara, karykaturalne, czasem wręcz upiorne istoty malowane charakterystyczną kreską Edwarda Lutczyna, zwierzęta Józefa Wilkonia czy Janusza Grabiańskiego. To oni kształtowali gust i wyobraźnię najmłodszych czytelników.

I to ich prace pochodzące z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Zamojskiej w Zamościu można oglądać w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych stosunkowo krótko, bo tylko do 20 maja. Poza wymienionymi są także prace takich uznanych twórców, jak Michał Bylina, Antoni Boratyński, Stasys Eidrigievicius, Olga Siemaszko, Janusz Stanny, Waldemar Andrzejewski, Jerzy Flisak, Wanda Orlińska, Danuta Konwicka, Franciszek Maśluszczak, Joanna Zimowska – Kwak, Adam Kilian czy Andrzej Strumiłło. – Ilustracja książkowa jest uznawana za sztukę użytkową. Ale to nie deprecjonuje jej wobec tak zwanej sztuki wysokiej, bowiem nie tylko prezentuje ona doskonały warsztat i różnorodność, ale pełniąc swą funkcję służebną wobec słowa zachowuje swoją autonomiczność, malarskość, tajemniczość i wielki szacunek dla odbiorcy, którym jest dziecko – mówiła podczas otwarcia wystawy dyrektor BWA, Jolanta Chwałek. – Uznanie naszym ilustratorom na świecie przyniósł fakt, iż ich sztuka nie jest infantylna, a dziecko jest dla nich inteligentnym partnerem.

Wystawie „Polska ilustracja dla dzieci” w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim towarzyszy program edukacyjny. Dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży proponowane są warsztaty graficzne „Baśniowy styropianodruk – prezent dla mamy i taty”. A w dniach 14 – 16 maja odbędą się warsztaty fotograficzno - edytorskie dla zaawansowanych. Szczegóły na stronie: www.bwa.ostrowiec.pl lub pod numerem tel. 41 263 20 48.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto