Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski. Weekend z mistrzami słowa

W niedzielę, 16 października 2016 roku, zakończyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim 32. Interpretacje Współczesności, w których swoje umiejętności prezentowali recytatorzy z całego kraju.

Interpretacje Współczesności są kontynuatorką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Współczesnej organizowanego nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim z Jury (od lewej): Grażyna Matyszkiewicz, Barbara Michałowska - Rozhin i Krzysztof Ogłoza. / Fot. Krzysztof Krzakinicjatywy dyrektor Elżbiety Baran i instruktorki teatralnej Urszuli Bilskiej. Konkurs przeznaczony jest dla dwóch grup wiekowych: młodzieżowa (od 16 lat do matury) i dla dorosłych. Uczestnicy zobowiązani są przygotować utwory ze współczesnej literatury polskiej lub obcej, a prezentacja nie może przekraczać 10 minut. W tym roku popisy mistrzów słowa oceniało jury w składzie: Grażyna Matyszkiewicz (od lat związana z Wydziałem Aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej), Barbara Michałowska - Rozhin (logopeda współpracująca z wieloma teatrami w Polsce) i Krzysztof Ogłoza (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie).

Laureaci 32. Interpretacji Współczesności w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakPo wysłuchaniu wszystkich recytatorów w kategorii mówienie młodzieży to szacowne gremium postanowiło przyznać I nagrodę Konradowi Dzikowi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Dwie drugie nagrody otrzymały: Joanna Karcz (również z Ostrowca Świętokrzyskiego) i Maria Wójtowicz ze Skarżyska - Kamiennej. W kategorii mówienie dorosłych nie przyznano pierwszej nagrody. Dwie drugie nagrody przyznano Witalii Sosnowskiej i Dorocie Lesiak (obie z Lublina). III miejsce zajęła Barbara Skawińska z Tomaszowa Mazowieckiego. Jury wyróżniło też wykonaniaFilip Krzysiek - zdobywca Grand Prix i Lokomotywy 32. Interpretacji Współczesności w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak Elżbiety Jakóbczyk (Tomaszów Mazowiecki), Magdaleny Obcowskiej (Ostrowiec Świętokrzyski) i Barbary Radzikowskiej (Świdwin). Laureatem Grand Prix 32. Interpretacji Współczesności został Filip Krzysiek z Warszawy. On też otrzymał nagrodę Nagrodę Lokomotywy, którą przyznaje kapituła złożona z instruktorów akredytowanych na konkursie i laureatów tejże nagrody z ubiegłych lat. Wszyscy zdobywcy nagród i wyróżnień wystąpili w niedzielnym koncercie galowym wyreżyserowanym przez Mateusza Wróbla. On też był reżyserem spektaklu "Szury" według Mirona Białoszewskiego, który ostrowiecki Teatr Doraźny pokazał poza konkursem drugiego dnia imprezy. Poza konkursem Koncert galowy w reżyserii Mateusza Wróbla. / Fot. Krzysztof Krzakzaprezentowany został również spektakl "Wojna chłopska" według Jonasza Kofty w reżyserii Tomasza Juchniewicza, a w wykonaniu Amatorskiej Grupy Teatralnej ze Skarżyska - Kamiennej. Codziennie wydawana była - pod redakcją Anny Paluch - gazetka konkursowa "Wiadomości Współczesne".

Zamykając tegoroczną edycję Interpretacji Współczesności przewodnicząca jury, Grażyna Matyszkiewicz zwróciła się do recytatorów, by na każdym etapie pracy: od wyboru tekstu poprzez jego analizę i szukanie środków wyrazu, starali się odpowiedzieć sobie na pytania: dlaczego i po co ja to mówię; zachęcała również do szukania literatury odzwierciedlającą w większym stopniu naszą trudną i skomplikowaną rzeczywistość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Grażyna Matyszkiewicz zwróciła się do recytatorów, by na każdym etapie pracy: od wyboru tekstu poprzez jego analizę i szukanie środków wyrazu, starali się odpowiedzieć sobie na pytania: dlaczego i po co ja to mówię" -celna rada.
Jak zawsze relacja napisana w interesujący sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.