Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. Weekend z mistrzami słowa

Redakcja
Filip Krzysiek - zdobywca Grand Prix i Lokomotywy 32. Interpretacji Współczesności w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Filip Krzysiek - zdobywca Grand Prix i Lokomotywy 32. Interpretacji Współczesności w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W niedzielę, 16 października 2016 roku, zakończyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim 32. Interpretacje Współczesności, w których swoje umiejętności prezentowali recytatorzy z całego kraju.

Interpretacje Współczesności są kontynuatorką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Współczesnej organizowanego nieprzerwanie od ponad trzydziestu lat przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim z inicjatywy dyrektor Elżbiety Baran i instruktorki teatralnej Urszuli Bilskiej. Konkurs przeznaczony jest dla dwóch grup wiekowych: młodzieżowa (od 16 lat do matury) i dla dorosłych. Uczestnicy zobowiązani są przygotować utwory ze współczesnej literatury polskiej lub obcej, a prezentacja nie może przekraczać 10 minut. W tym roku popisy mistrzów słowa oceniało jury w składzie: Grażyna Matyszkiewicz (od lat związana z Wydziałem Aktorskim warszawskiej Akademii Teatralnej), Barbara Michałowska - Rozhin (logopeda współpracująca z wieloma teatrami w Polsce) i Krzysztof Ogłoza (aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie).

Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów w kategorii mówienie młodzieży to szacowne gremium postanowiło przyznać I nagrodę Konradowi Dzikowi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Dwie drugie nagrody otrzymały: Joanna Karcz (również z Ostrowca Świętokrzyskiego) i Maria Wójtowicz ze Skarżyska - Kamiennej. W kategorii mówienie dorosłych nie przyznano pierwszej nagrody. Dwie drugie nagrody przyznano Witalii Sosnowskiej i Dorocie Lesiak (obie z Lublina). III miejsce zajęła Barbara Skawińska z Tomaszowa Mazowieckiego. Jury wyróżniło też wykonania Elżbiety Jakóbczyk (Tomaszów Mazowiecki), Magdaleny Obcowskiej (Ostrowiec Świętokrzyski) i Barbary Radzikowskiej (Świdwin). Laureatem Grand Prix 32. Interpretacji Współczesności został Filip Krzysiek z Warszawy. On też otrzymał nagrodę Nagrodę Lokomotywy, którą przyznaje kapituła złożona z instruktorów akredytowanych na konkursie i laureatów tejże nagrody z ubiegłych lat. Wszyscy zdobywcy nagród i wyróżnień wystąpili w niedzielnym koncercie galowym wyreżyserowanym przez Mateusza Wróbla. On też był reżyserem spektaklu "Szury" według Mirona Białoszewskiego, który ostrowiecki Teatr Doraźny pokazał poza konkursem drugiego dnia imprezy. Poza konkursem zaprezentowany został również spektakl "Wojna chłopska" według Jonasza Kofty w reżyserii Tomasza Juchniewicza, a w wykonaniu Amatorskiej Grupy Teatralnej ze Skarżyska - Kamiennej. Codziennie wydawana była - pod redakcją Anny Paluch - gazetka konkursowa "Wiadomości Współczesne".

Zamykając tegoroczną edycję Interpretacji Współczesności przewodnicząca jury, Grażyna Matyszkiewicz zwróciła się do recytatorów, by na każdym etapie pracy: od wyboru tekstu poprzez jego analizę i szukanie środków wyrazu, starali się odpowiedzieć sobie na pytania: dlaczego i po co ja to mówię; zachęcała również do szukania literatury odzwierciedlającą w większym stopniu naszą trudną i skomplikowaną rzeczywistość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto