Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3300 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Wielek - Mandrela w Kontroli Jakości

Małgorzata Wielek – Mandrela jest kolejną, piątą już, oryginalną artystką, którą Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki zaprosiło do Pracowni Otwartej Kontrola Jakości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Małgorzata Wielek - Mandrela w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakWernisaż jej wystawy zatytułowanej „Odklejone” odbył się 12 kwietnia 2014 roku, jak zwykle przyciągając pokaźną grupę miłośników polskiej sztuki współczesnej. Pochodząca z Limanowej Małgorzata Wielek – Mandrela jest absolwentką Wydziału Malarstwa (w klasie profesora Adama Brinckena) krakowskiej Akademii Sztuk Pięknej. Pięć lat temu na tej samej uczelni obroniła pracę doktorską „Badanie serca” i uzyskała stopień naukowy doktora w dziedzinie sztuk plastycznych. W jej twórczości dominuje malarstwo sztalugowe, choć artystka nie ogranicza się tylko do tej dziedziny artystycznej wypowiedzi. Na wystawie w Pracowni Otwartej Kontrola Jakości w Ostrowcu Świętokrzyskim - poza kilkunastoma wielkoformatowymi obrazami z cykli „Włosy”, „Wyciek”, „Portrety pamięciowe”, Krajobrazy” - można zobaczyć również serię miniatur i obiektów (tzw. „wypalanek”).Obrazy z cyklu Włosy. / Fot. Krzysztof Krzak

Tomasz Zugaj przedstawia Małgorzatę Wielek - Mandrelę. / Fot. Krzysztof Krzak- Małgorzata przedstawia nam malarstwo nietypowe, niecodzienne, na pozór tajemnicze, dziwne, niezbadane, niezgłębione – mówił podczas otwarcia wystawy jej pomysłodawca i kurator, Tomasz Zugaj, kolega autorki ze studiów. – Ale jest to kawał dobrego malarstwa i warto w nie wniknąć, poszukać treści i ukrytych sensów, które są częścią tego świata. To sztuka, która wymaga skupienia i wielokrotnego oglądania, by znaleźć klucz do głębi prac artystki, które są fascynujące poprzez widoczne w nich zaangażowanie artystki w tworzenie własnego artystycznego wyrazu.

Fragment ekspozycji w Pracowni Otwartej Kontrola Jakości. / Fot. Krzysztof KrzakSama malarka zaś mówiła o swoich inspiracjach malarstwem renesansowym (na przykład Botticellego) i surrealistycznym. Ta ostatnia sprawiła, że po wielu przemyśleniach zdecydowała się na tworzenie oryginalnych portretów, których głównym elementem są włosy. Włosy w nieładzie, zakrywające twarz lub starannie ułożone, czasami jak skalp, nade wszystko jednak skrywające jakąś tajemnicę, którą oglądający może rozszyfrować w zgodzie ze swoją wrażliwością i wyobraźnią. Dominującym wrażeniem podczas obcowania ze sztuką Wielek - Mandreli jest właśnie owa tajemnica i niepokój. I świeża, intrygująca realizacja tematu: portret. Natomiast siłę jej malarstwa stanowi fakt wzbudzania rozmaitych reakcji odbiorców: od fascynacji po "nieogarnianie".

Obrazy Małgorzaty Wielek - Mandreli budzą zainteresowanie oglądających. / Fot. Krzysztof KrzakOglądając prace Małgorzaty Wielek – Mandreli trudno się dziwić, iż jej dokonania są chętnie eksponowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i poza granicami naszego kraju. A także nagradzane – artystka zdobyła wyróżnienie na Triennale z Martwą Naturą w Sieradzu, zdobyła trzecią nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Kultury im. Paderewskiego „Obrazy Muzyką Malowane” w Krakowie, otrzymała I nagrodę w 8. Triennale Małych Form Malarskich – Toruń 2010 w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, natomiast w 2012 roku znalazła się w finale międzynarodowego konkursu Strabag w Wiedniu. W Ostrowcu Świętokrzyskim jej prace można oglądać do końca kwietnia w każdą niedzielę w godzinach 15 – 18 przy alei Solidarności 9. Wystawę wsparli: Świętokrzyskie Centrum Badania Jakości, Starostwo Powiatu Ostrowieckiego i Bank Spółdzielczy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.