Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23509 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski. Wigilia z Anną Szałapak

Po raz 19. w piątek, 19 grudnia 2014 roku w Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się spotkanie przy wigilijnym stole, którego współgospodarzem była w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna.

Anna Szałapak z Tomaszem Górą podczas recitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakGospodynie wieczoru, Jolanta Chwałek i Elżbieta Pomiankiewicz dla uświetnienia tradycyjnego przedświątecznego spotkania zaprosiły znakomitą pieśniarkę, związaną ze słynną krakowską Piwnicą Pod Baranami, Annę Szałapak. Jak przystało na osobę nazwaną swego czasu przez Agnieszkę Osiecką "Białym Aniołem", artystka wystąpiła w białym powłóczystym stroju, a nad jej głową widniał cherubin w taki samym kolorze i gwiazda betlejemska (nie zabrakło również szopek krakowskich). Na stoliku leżały rekwizyty, które posłużyły wokalistce w późniejszej części koncertu. Najważniejszy jednak była muzykalność oraz ogromny talent wykonawczy i interpretacyjny eterycznej artystki z długimi blond włosami. Nie bez znaczenia był też zaprezentowany podczas recitalu ambitny repertuar. Anna Szałapak zaczęła od utworówAnna Szałapak. / Fot. Krzysztof Krzak z płyty "Koncert kolęd z szopką krakowską w tle" autorstwa Agnieszki Osieckiej i Zygmunta Koniecznego stworzonych w 1990 roku na okoliczność prezentacji szopek rodem z Krakowa, która odbyła się w Paryżu. Zaśpiewała też niezwykle dramatyczną "Kolędę warszawską 1939 roku" Stanisława Balińskiego z muzyką Zbigniewa Preisnera, a także piosenkę o krakowskich szopkarzach Tadeusza Śliwiaka z muzyką Andrzeja Zaryckiego. Muzyka i słowa najwyższej próby generalnie są wyróżnikiem repertuaru Anny Szałapak, która w Ostrowcu Świętokrzyskim po mistrzowsku wykonała, poza wymienionymi, jeszcze kompozycje do tekstów Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza i Michała Zabłockiego ("Zaklinanie, czarowanie" z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza). Artystka słowem i głosową jego interpretacją tworzy iście malarskie przestrzenie uruchamiające wyobraźnię słuchaczy i ich emocje, jak choćby w słynnych "Oczach tej małej", a podczas wykonywania psalmu "Grajmy Panu" porywa do rytmicznego klaskania. Wspólne śpiewanie z Anną Szałapak. / Fot. Krzysztof Krzak

Od prawej: Jolanta Chwałek (dyrektor BWA), Jarosław Górczyński (prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego) i ksiądz Jan Sarwa podczas spotkania przy wigilijnym stole. / Fot. Krzysztof KrzakPrzybyła do Biura Wystaw Artystycznych rzesza miłośników sztuki wspólnie z piosenkarką i towarzyszącymi jej muzykami: Jackiem Bylicą (pianino) i Tomaszem Górą (skrzypce) wykonała kilka popularnych kolęd, m.in. "Bóg się rodzi", "Lulajże, Jezuniu" i "Oj, maluśki, maluśki", co wprowadziło wszystkich doskonale w atmosferę świąt Bożego Narodzenia i właściwe spotkanie przy wigilijnym stole. Tu życzenia zebranym złożył Prezydent Miasta, Jarosław Przy wigilijnym stole w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakGórczyński, przedstawicielka posła Zbigniewa Pacelta i ksiądz Jan Sarwa, proboszcz ostrowieckiej parafii św. Michała i gospodynie tegorocznego spotkania. A potem już nastąpiło łamanie się opłatkiem, składanie sobie wzajemnych życzeń świąteczno - noworocznych i spożywanie wigilijnych potraw. Stoły przeżywały prawdziwe oblężenie. Mało kto zauważył, że można było nabyć płyty Anny Szałapak, co nie jest łatwe w mieście, w którym nie ma sklepu z płytami. Kolejne spotkanie wigilijne mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego zaplanowano na niedzielę, 21 grudnia br. O godzinie 16 na ostrowieckim rynku z ostrowczanami spotka się prezydent miasta, a w części artystycznej wystąpią m.in. Aleksandra Wiącek, Julia Tłuczkiewicz i chór nauczycielski Coro Cantorum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.