Facebook Google+ Twitter

Ostrowiec Świętokrzyski. Władza się układa

Co prawda w Ostrowcu Świętokrzyskim nie wybrano jeszcze prezydenta miasta (do II tury przeszli: Jarosław Wilczyński, pełniący obecnie tę funkcję i Jan Szostak), a już doszło do podziału obszarów władzy w mieście i powiecie między dwa ugrupowani: TOS i PO.

5 grudnia okaże się, kto obejmie najwyższe stanowisko w tym urzędzie. / Fot. Krzysztof KrzakTOS czyli Twój Ostrowiecki Samorząd 2006 to stowarzyszenie, które przez ostatnie cztery lata sprawowało władzę w Ostrowcu Świętokrzyskim i powiecie ostrowieckim. Jego przedstawiciele piastowali funkcję prezydenta miasta i starosty. Ich koalicjantem było Prawo i Sprawiedliwość, które miało swojego wiceprezydenta i wicestarostę.

W obecnych wyborach samorządowych TOS zdobył 9 mandatów w Radzie Powiatu i 7 w Radzie Miasta, PiS odpowiednio: 6 i 7. Tymczasem w piątek Twój Ostrowiecki Samorząd zawarł porozumienie koalicyjne nie z dotychczasowym współrządzącym ugrupowaniem lecz z Platformą Obywatelską, która będzie miała w powiecie 7 radnych, a w mieście - 5.

- Doszliśmy do wniosku, że programy, z którymi szliśmy do wyborów są do siebie bardzo zbliżone. Zależy nam na rozwoju miasta i regionu, zwiększeniu inwestycji, miejsc pracy i rozwiązaniu problemów służby zdrowia - mówił na piątkowej konferencji prasowej Waldemar Marek Paluch, obecny starosta i przewodniczący TOS.

Nieoficjalnie mówi się, że to porozumienie jest odpowiedzią na działania miejscowego PiS, które rzekomo wcześniej już toczyło rozmowy z PO, zmierzające do utworzenia wspólnej koalicji, która odsunęłaby od władzy TOS. Prezydent Jarosław Wilczyński przyznał też, że podjął rozmowy z przewodniczącym powiatowego Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Piotrem Kopańskim (byłym wiceprezydentem Ostrowca, który w obecnych wyborach uzyskał 3. wynik). Niestety, przez 48 godzin oferta koalicyjna nie została podjęta, w związku z tym Twój Ostrowiecki Samorząd porozumiał się z PO. Sala posiedzeń Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. / Fot. Krzysztof Krzak

Porozumienie dotyczy też obsadzenia stanowisk. Starostą będzie przedstawiciel TOS, natomiast wicestarostą i przewodniczącym Rady Powiatu - przedstawiciele PO. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w Radzie Miasta, gdzie TOS i PO nie mają większości. W związku z tym do koalicji zaproszono też Sojusz Lewicy Demokratycznej (4 radnych). Radny z SLD obejmie funkcje przewodniczącego Rady Miasta. W ten sposób PiS, ugrupowanie współrządzące przez ostatnie 4 lata w Ostrowcu i powiecie ostrowieckim przejdzie do opozycji.

W najbliższy poniedziałek, 29 listopada, odbędą się posiedzenia obu rad (miasta i powiatu), podczas których nowo wybrani radni złożą ślubowanie. Zaś 5 grudnia ostrowczanie wybiorą w drugiej turze Prezydenta Miasta. Jeśli zostanie nim Jarosław Wilczyński, wówczas stanowiska wiceprezydentów obejmą: Jarosław Górczyński (TOS) i Eligiusz Mich (PO). Funkcję starosty pełnić będzie Zdzisław Kałamaga (prezydent Ostrowca w latach 1994 - 1998, poseł na Sejm III i IV kadencji), a jego zastępcą zostanie Paweł Górniak (PO).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

MAJA
  • MAJA
  • 07.03.2011 10:22

UKŁADY I UKŁADZIKI DLATEGO W POLSCE JEST TAK JAK JEST WIDZIMY TO WSZYSTO WŁADZA UDERZA DO GŁOWY

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst panie Krzysztofie. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*Oj...dzieje się w tej polityce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.