Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. Wystawa, którą trzeba "przeczytać"

Redakcja
Jak zmienia się politykę kulturalną w Polsce? Kto inicjuje proces rozwoju kultury w naszym kraju? Jak kultura oddziałuje dziś na inne sfery życia miasta? Na te pytania ma przynieść odpowiedź najnowsza wystawa w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wystawa "Kultura zmiany" to przegląd inicjatyw związanych z kształtowaniem polityk kulturalnych w Polsce. W Gdańsku, Lublinie, Olsztynie, Wrocławiu oraz wielu innych mniejszych ośrodkach prowadzone są działania na rzecz rozwoju kultury i włączania jej w realizację innych ważnych zadań miasta. Z punktu widzenia postulatów dotyczących budowania "małych ojczyzn", rozwoju lokalnego, tożsamości, kapitału społecznego czy poczucia wspólnoty, kultura jest być może jednym z najważniejszych zadań samorządów lokalnych w Polsce.

- Inicjatorami tych zmian najczęściej są lokalni aktywiści, animatorzy kultury, działający w dziesiątkach organizacji pozarządowych. Tak też jest w Ostrowcu Świętokrzyskim. To nikt inny jak ci lokalni liderzy mają świadomość, że kultura jest bardzo ważnym narzędziem zmiany społecznej, zdolnym do pobudzania i podnoszenia kompetencji mieszkańców - mówi Kamil Stelmasik, radny miejski, z którego inicjatywy wystawa dotarła do Ostrowca Świętokrzyskiego. Będzie ona tu czynna od 4 do 24 stycznia 2016 roku w holu kina "Etiuda". Ekspozycja była przygotowana we wrześniu 2015 roku specjalnie na IV Kongres Ruchów Miejskich w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie odwiedziła Wrocław i giełdę projektów w Katowicach.

- "Przeczytanie" i obejrzenie wystawy wydaje mi się o tyle ważne, że w związku z podejmowaniem przez gminę funduszy na remont i powstanie Ostrowieckiego Browaru Kultur, musimy się wspólnie zastanowić nad przyszłością i kształtem kultury w naszym mieście. Drugi aspekt to czysta inspiracja i przegląd znakomitych praktyk, które mogą być dla nas inspiracją. Dlatego zachęcam do obejrzenia i przestudiowania wystawy, szczególnie młodzież, która - mam nadzieję - znajdzie na to czas w trakcie ferii zimowych – podkreśla Kamil Stelmasik.

Kuratorami wystawy są Marta Gendera (Fundacja Salony) oraz Szymon Pietrasiewicz (Centrum Kultury w Lublinie), zaś jej właścicielem jest Narodowe Centrum Kultury. Na wystawie zaprezentowane zostaną: Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk), DNA Miasta, Res Publika Nowa, Out of Sth Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej (BWA Wrocław), Festiwal Street Art w Katowicach, „Węglowa – Społeczna Koncepcja”, Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie (Białystok), Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”, (Centrum Kultury w Lublinie), „Tam gdzie jeszcze pieją koguty” – etnoperformans (Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie), Terenowy Instytut Kultury, Fundacja Teatr Realistyczny (Skierniewice), Kandydat Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, Nowa Kultura, Marek Sztark, Park Tysiąclecia, Fundacja Salony (BWA Zielona Góra).

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto