Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10908 miejsce

Ostrowiec Świętokrzyski: Z poetyckiej pamięci Grzegorza Gołębiowskiego

W przedświątecznej atmosferze,17 kwietnia 2014 roku, odbyła się w Ostrowcu Świętokrzyskim promocja debiutanckiego tomiku poezji Grzegorza Gołębiowskiego, członka Klubu Literackiego "Aspekt", działającego w Miejskim Centrum Kultury.

Debiutancki tomik poezji Grzegorza Gołębiowskiego. / Fot. Krzysztof KrzakUrodzony 59 lat temu w Zamościu Grzegorz Gołębiowski mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim od 1961 roku. Do tej pory znany był głównie ze swojej działalności społecznikowskiej (przewodniczył Radzie Osiedla Pułanki) i muzycznej (grał w zespole muzycznym prowadzonym przez znanego jazzmana, Andrzeja Chochoła, który m.in. towarzyszył znakomitej wokalistce Mirze Kubasińskiej w ostatnim okresie jej działalności artystycznej). Okazało się, że przejawia też talent poetycki i za namową swojej starszej koleżanki z "Aspektu", Krystyny Łukasik, postanowił tę twórczość rozwijać i przekazać czytelnikom. Jego debiutancki tomik nosi tytuł "Zatrzymane w pamięci".

Grzegorz Gołębiowski. / Fot. Krzysztof KrzakKilkadziesiąt wierszy powstałych w ostatnich dwóch latach zostało podzielonych na kilka rozdziałów, takich jak "Zasłużyć na pamięć", "Wiersze dla moich bliskich" czy "Wiersze różne". Są wśród nich wiersze patriotyczne, wspomnieniowe, miłosne, zawierające osobiste przeżycia i emocje autora, a także opisy miejsc, w których twórca miał okazję być, a których nie ma obecnie w najbliższym otoczeniu Grzegorza Gołębiowskiego, jak choćby stary młyn, park z ławeczką ukrytą w dzikim winie czy podwórko przy ulicy Bałtowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wiele utworów ostrowieckiego poety zostało poświęconych wydarzeniom historycznym, by wymienić takie choćby tytuły wierszy, jak "Bitwa pod Jeleńcem", "Żołnierz wyklęty", "Żołnierzom Tarzana". Nie brakuje także utworów mniej patetycznych, a mówiących o kobiecych humorach, spóźnionej miłości, wieczorze przy świecach, porannych nastrojach. Grzegorz Gołębiowski dowodzi w tym tomiku, iż potrafi pisać teksty o zabarwieniu humorystycznym, wręcz kabaretowym. Jeden z nich, będący rozmową dwóch staruszków na temat miłości i małżeństwa zaprezentował autor podczas wieczoru w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury. I trzeba dodać, że zrobił to z ogromnym zacięciem aktorskim.Grzegorz Gołębiowski i recenzentka jego tomiku, prezes Klubu Literackiego Aspekt, Aneta Pierścińska - Maruszewska. / Fot. Krzysztof Krzak

Mimo że Grzegorz Gołębiowski zbiera już materiał na kolejny zbiorek wierszy, to przyznaje, że muzyka w dalszym ciągu jest na pierwszym planie w jego działalności pozazawodowej. Zafascynowanie muzyką widać, a właściwie słychać w niezwykle rytmicznych, melodyjnych, jak podkreśla recenzentka zbiorku, dr Aneta Pierścińska - Maruszewska, wierszach debiutującego ostrowieckiego twórcy. Wynika to zapewne z zastosowanej przez autora konwencji wiersza rymowanego.

Grzegorz Gołębiowski (drugi z prawej) zagrał z przyjaciółmi podczas promocji swojego tomiku wierszy. / Fot. Krzysztof KrzakTomik "Zatrzymane w pamięci" pod względem edytorskim ma charakter bardzo osobistego wydawnictwa, a to za sprawą zamieszczonych w nim zdjęć z archiwum rodzinnego autorstwa samego Grzegorza Gołębiowskiego i jego córki, Anny Szafrańskiej, która też próbuje swych sił w poezji. Autorem graficznego opracowania książki jest Tadeusz Kurek. Rodzinny charakter miała też promocja tomiku, gdyż tego dnia 62. rocznicę ślubu obchodzili rodzice Grzegorza Gołębiowskiego, którym syn złożył życzenia, a wszyscy obecni w galerii zaśpiewali gromkie "Sto lat!". A na koniec części oficjalnej wieczoru wraz z poetą - muzykiem zagrali jego przyjaciele: Andrzej Chochół, Jarosław Szary i Leszek Skrzypczak. Gratulacje Gołębiowskiego składali: członkowie Stowarzyszenia na rzecz Samorządowych Rad Osiedlowych w Ostrowcu Świętokrzyskim, przedstawiciele chóru Ad Libitum z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Władysław Janusz Obara z magazynu kulturalno - literackiego Ars pro Memoria i kreator mody, artysta malarz, poeta, szef Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach, Bogusław Wtorkiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.