Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowiec Świętokrzyski. Zakaz korzystania z komórek w autobusach

Redakcja
Żółty pasek oznacza kolejną zmianę rozkładu jazdy.
Żółty pasek oznacza kolejną zmianę rozkładu jazdy. Krzysztof Krzak
Kuriozalny, jak się wydaje, zakaz wydał ostatnio Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim. W autobusach tego przewoźnika nie wolno korzystać z telefonów komórkowych.

Prezes zarządu ostrowieckiego MPK, mgr inż. Janusz Tomasik, uzasadnia wprowadzenie tego zakazu troską o warunki pracy kierowców. Rzekomo młodzież korzystająca z usług MPK w Ostrowcu słucha głośno muzyki, którą ma nagraną na telefonach komórkowych. Stwarza to podobno także dyskomfort dla innych pasażerów.

Jak się można było spodziewać, wydanie tego zakazu wywołało lawinę krytyki i nieprzychylnych uwag ze strony mieszkańców miasta, korzystających z transportu miejskiego. Na jednym z miejskich forów internetowych pomysł zarządu nazywany jest bezsensem, kretynizmem, zabijaniem nudy przez nieudolne władze spółki miejskiej. Ktoś z forumowiczów zastanawia się, co ma zrobić, jeśli w czasie jazdy autobusem ktoś do niego zadzwoni na komórkę? Trudno się nie zgodzić z krytykującymi najnowszy pomysł zarządu MPK w Ostrowcu, zważywszy, że zakaz ten nie będzie skutkował żadnymi konsekwencjami prawnymi typu mandat lub inna kara porządkowa. A zatem trochę takie arte pro arte. Może się okazać, że zakaz zadziała prowokacyjnie, bowiem w naszej naturze tkwi łamanie przepisów. Łatwo sobie wyobrazić, że młodzież na złość zarządowi dopiero teraz zacznie robić w autobusach "dyskotekę", z którą dotychczas jako codzienny pasażer autobusów miejskich się nie spotkałem. A kierowca nic nie będzie mógł na to poradzić. Tu warto dodać, że sami kierowcy też swobodnie korzystają z komórek, prowadząc często prywatne rozmowy podczas kierowania autobusem.

Dziwić może fakt, że władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim zajmują się takimi marginalnymi sprawami w sytuacji, gdy firma znajduje się w sytuacji, kolokwialnie rzecz nazywając, nie najlepszej i z dnia na dzień traci kolejnych pasażerów, likwiduje kolejne kursy, a lada dzień może nastąpią zwolnienia pracowników (odpukać!) . A dzieje się tak między innymi z powodu źle układanych rozkładów jazdy, powodujących, że autobusy miejskie w Ostrowcu jeżdżą "stadami", czyli kilka naraz w jednym kierunku o jednej godzinie lub w odstępie kilku minut, po czym następuje długa przerwa. Przykład? Autobusy nr 1 i 12, mające bardzo podobne trasy, odjeżdżają z ulicy Sienkiewicza o godz. 13.08, a na następny pojazd w tym kierunku trzeba czekać pół godziny. Ostrowiec nie jest tak wielkim miastem, by nie dało się w tym czasie dojść do wybranego celu na piechotę. Nie ma też synchronizacji czasu odjazdu autobusów miejskich z godzinami zakończenia lekcji w szkołach. Mało który uczeń czy nauczyciel zdąży na autobus odjeżdżający na przykład o 12.36, gdy kończy lekcje o 12.35.

Zmorą pasażerów komunikacji miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim są również częste zmiany rozkładów jazdy, często niezrozumiałe. Bo czym wytłumaczyć sensownie ostatnie zmiany rozkładu linii nr 20 z godz. 7.21 na 7.22 czy z 13.22 na 13.21? Dalibóg, niepojęte! Jakie to przynosi korzyści firmie? A przy okazji zlikwidowano 3 kursy i ostatni odjazd wspomnianego autobusu z ulicy Sikorskiego następuje o godzinie ... 17.01 (zjazd do bazy)! MPK zapowiada kolejne redukcje kursów autobusów miejskich od 1 stycznia 2011 roku. Dotkną one linie nr 2, 8, 10, 19. Powodem jest niska frekwencja pasażerów. Chciałoby się zapytać: jak ma być wysoka, skoro autobusy jeżdżą bardzo rzadko, nieregularnie, a na stan taboru i kulturę niektórych kierowców lepiej spuścić zasłonę milczenia. Także tę wywołaną zakazem używania telefonów komórkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto