Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28541 miejsce

Ostrowiec w hołdzie harcerzom

4 września 2009 roku, w 70. rocznicę wydarzeń wojennych, na dworcu PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej bohaterską postawę miejscowych harcerek i harcerzy, którym przewodziła harcmistrzyni Bogusława Januszówna.

Moment odsłonięcia tablicy ku czci ostrowieckich harcerzy z lat wojny i okupacji. / Fot. Krzysztof KrzakA było to tak: 4 września 1939 roku na bocznicach kolejowych w Ostrowcu stały dwa transporty wojskowe. W jadącym do Skarżyska przebywali żołnierze 12. Dywizji Piechoty, a w drugim, udającym się w kierunku Sandomierza - rezerwiści 2. Pułku Piechoty. Około południa syreny ogłosiły alarm lotniczy, odezwały się działa przeciwlotnicze na Romanowie (dzielnica Ostrowca Świętokrzyskiego - przyp. KK). Od zachodu ukazały się nisko lecące trzy samoloty z czarnymi krzyżami na skrzydłach. To byli Niemcy.

Bomby spadały na oba transporty wojskowe, jedna z nich trafiła w budynek dworca, następna, lecąc skosem, wpadła przez okno do pobliskiego domu mieszkalnego, przebiła strop, spadła do piwnicy, ale nie wybuchła. Harcerze ukryci we wcześniej przygotowanych schronach i rowach czekali na koniec nalotu, tymczasem samoloty wracały jeszcze dwukrotnie, ostrzeliwując żołnierzy, przebywających w pociągach i ludność cywilną zgromadzoną na dworcu PKP. Druhny i druhowie jako pierwsi rzucili się na pomoc rannym, opatrując ich i przewożąc do szpitala przy ulicy Focha (dziś w tym budynku znajduje się Hospicjum im. Jana Pawła II). Mieli od 8 do 16 lat. Dowodziła nimi Bogusława Januszówna, pseudonim Wilga (1899 - 1984), komendantka Harcerskiego Pogotowia Wojennego, żołnierz Armii Krajowej w stopniu porucznika. Promocja książki Wojciecha Starzyńskiego o jej działalności odbyła sie w przeddzień uroczystego poświęcenia i odsłonięcia pamiątkowej tablicy, na której czytamy: "Bóg - Honor - Ojczyzna. Tu, na stacji PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim 4 września 1939 roku harcerki i harcerze, ochotnicy Harcerskiego Pogotowia Wojennego pod komendą harcmistrzyni Bogusławy Januszówny wraz z pracownikami kolei polskiej ratowali rannych żołnierzy polskich ze zbombardowanych transportów Wojska Polskiego. Tak rozpoczęła się historia ostrowieckich Szarych Szeregów."Tablica pamiątkowa w hołdzie bohaterskim harcerzom na dworcu PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak

W piątkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, ostrowieckich organizacji i instytucji, weterani wojenni i młodzież szkolna ze sztandarami swoich placówek. Nie wiedzieć czemu, zabrakło wśród nich sztandaru... Związku Harcerstwa Polskiego!
Harcerską mszę polową odprawił ks. bp. Edward Frankowski. / Fot. Krzysztof KrzakHarcerską mszę polową celebrował ksiądz biskup pomocniczy Diecezji Sandomierskiej, Edward Frankowski. Grała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim pod dyrekcją Leokadii Rusak, delegacje skladały wieńce i wiązanki kwiatów. Wróciła pamięć o tamtych trudnych czasach i młodych ludziach, którzy "umieli pięknie żyć".

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jednak nie wszyscy zapominają o rocznicy i historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.