Facebook Google+ Twitter

Ostrowiecka kultura i ministerialne obiecanki cacanki

Opublikowana kilkanaście dni temu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lista projektów, które mają być dotowane przez resort pozbawiła złudzeń władze miasta, powiatu i działaczy ostrowieckiej kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prawie nie wesprze ostrowieckiej kultury. / Fot. Krzysztof KrzakOstrowiec Świętokrzyski „załapał się” na… 60 tysięcy złotych.A miało być tak pięknie! Kiedy w listopadzie 2012 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski, gościł z gospodarską wizytą w Ostrowcu Świętokrzyskim deklarował szeroko zakrojoną pomoc dla tutejszych władz powiatowych w rozwijaniu działalności rezerwatu archeologiczno – geologicznego „Krzemionki” ubiegającego się o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, której obiecał wsparcie w wybudowaniu nowoczesnej sali koncertowej na 250 miejsc. Ba, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współfinansowało kwotą 70 tysięcy złotych opracowanie przez krakowską Pracownię F11 jej projektu. Otwarcie sali koncertowej miało nastąpić w 2016 roku. Wniosek o dofinansowanie inwestycji szacowanej na 9 – 11 mln złotych oceniono w MKiDN bardzo wysoko, jednak nie przyznano nań nawet złotówki. Dyrektor PSM I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim, Ewa Jurkowska – Siwiec ma nadzieję na powodzenie kolejnych rozmów z urzędnikami ministerstwa.

Nieco więcej szczęścia miało Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, które dostanie z MKiDN 60 tysięcy złotych (o 10 tys. zł mniej niż wnioskowano) na wykonanie prac górniczych, zabezpieczająco – konserwatorskich w podziemnych wyrobiskach kopalni krzemienia pasiastego w rezerwacie „Krzemionki”. Minister kultury odrzucił natomiast Ostrowiecki Browar Kultury wciąż bez realnych szans na realizację. / Fot. Krzysztof Krzakszacowany na 250 tysięcy projekt Muzeum Historyczno - Archeologicznego zakupu kolekcji krzemienia ze zbiorów Jana Chałupczaka. Dyrektor ostrowieckiego muzeum, Włodzimierz Szczałuba zapowiada odwołanie się od tej decyzji.

Skreślony został również wniosek o dofinansowanie projektu „Centrum Tradycji Hutnictwa – Cywilizacja Żelaza nad Kamienną”, na który środki miały pochodzić z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W sferze planów pozostanie również Ostrowiecki Browar Kultury. Być może uda się nań pozyskać środki z kolejnej perspektywy unijnej na lata 2014 – 2020. Być może… Na pewno miasto nie jest w stanie zrealizować żadnego z tych projektów bez finansowego wsparcia zewnętrznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wielka szkoda... Najtrudniej jest się pogodzić z sytuacją odstępstwa od danych obietnic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.