Facebook Google+ Twitter

Ostrowiecka SZANSA na bieszczadzkich szlakach

W dniach 17 - 22 sierpnia 2015 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej SZANSA działające w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowało wyjazd w Bieszczady. Była to impreza turystyczna o nazwie "Obóz wędrowny w Bieszczady 2015".

Na Tarnicy. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSADrugi raz Stowarzyszenie SZANSA zorganizowało obóz wędrowny dla osób niepełnosprawnych, tym razem w Bieszczadach. Po ubiegłorocznej wyprawie w Góry Świętokrzyskie przyszedł czas na większe wyzwania i wędrówki po bieszczadzkich połoninach.
- Ośrodek Wypoczynkowy "Olimp" to było miejsce noclegów podczas obozu, skąd uczestnicy przemieszczali się autokarem do poszczególnych atrakcji – wspomina Remigiusz Woźniak, wiceprezes Stowarzyszenia SZANSA, opiekun podczas obozu w Bieszczadach. – Osoby niepełnosprawne jak zwykle stanęły na wysokości zadania i zdobyli najwyższy szczyt Bieszczad, czyli Tarnicę oraz przeszli całą Połoninę Wetlińską.Na Połoninie Wetlińskiej. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSA

- W Ośrodku Wypoczynkowym "Olimp" oprócz noclegów i przepysznego wyżywienia zapewnione były ekstremalne atrakcje: przejazd autami terenowymi z doświadczonym kierowcą oraz zjazdy tyrolką prowadzoną przez doświadczonego instruktora.
Wykorzystaliśmy to, że w Ustrzykach Dolnych jest basen i zorganizowaliśmy dwa wyjścia na basen, aby popływać i się zrelaksować w wodzie – powiedział Tomasz Przybysławski, opiekun podczas obozu w Bieszczadach. – A jednego dnia wykorzystaliśmy łowisko w gospodarstwie agroturystycznym, aby spróbować pysznego świeżego pstrąga.

Zwiedzanie przejścia granicznego w Krościenku. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSAUczestnicy obozu zwiedzili Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie zaznajomili się z wszystkimi elementami fauny i flory znajdującej się w Bieszczadach. Dodatkowo mieli możliwość obejrzenia kawałka jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce z wysokości bieszczadzkiej kolejki. Dzięki uprzejmości komendanta przejścia granicznego w Krościenku i oddelegowaniu do grupy funkcjonariuszki staży granicznej uczestnicy obozu zwiedzili to przejście, zapoznali się z pracą funkcjonariuszy staży granicznej, zobaczyli a nawet mogli naocznie doświadczyć jak się siedzi w samochodach tejNa granicy w Krościenku. / Fot. Krzysztof Krzak jednostki za kratami - nie należało to do przyjemności, ale taki był cel. Na koniec pobytu na przejściu granicznym uczestnicy obozu udali się na projekcję filmu, który pokazywał jak ciężka i niebezpieczna jest praca straży granicznej.

- Jako organizatorzy jesteśmy szczęśliwi że udało się nam wszystko zrealizować, a najważniejsze jest to, że pogoda nie pokrzyżowała nam plan i wszyscy szczęśliwie, cało i zdrowo wrócili do domów – powiedział Robert Rogala, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu SZANSA w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Żabiej, kierownik obozu w W Wołosatem, niegdysiejszej bazie ostrowieckich harcerzy. / Fot. materiał Stowarzyszenia SZANSABieszczadach. – Myślimy, że taka forma turystyki powinna być kontynuowana w przyszłości, bo uczy wszystkich zaradności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim uświadamia jak ważna jest współpraca całej grupy, aby osiągnąć założony cel. Pokazuje jednocześnie to, że ja, osoba niepełnosprawna też jestem członkiem tego społeczeństwa i też potrafię, chcę i osiągnę założone cele.

Impreza dofinansowana była przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.