Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23579 miejsce

Ostrowiecki chór Cantate Domino na Wielkim Odpuście u patrona Polski

Tegoroczny Wielki Odpust ku czci świętego Jana z Dukli, patrona Polski, którego Sejm RP specjalną uchwałą ustanowił także patronem roku 2014, miał wyjątkowy charakter.

Uroczyste obchody Święta Patronalnego w klasztorze oo. Bernardynów w Dukli. / Fot. archiwum chóru Cantate Domino13 lipca 2014 roku w klasztorze oo. Bernardynów w Dukli odbyły się uroczyste obchody Święta Patronalnego w roku jubileuszy: 600. rocznicy urodzin św. Jana z Dukli oraz 275. rocznicy ustanowienia św. Jana patronem Polski. Uroczystościom odpustowym przewodniczył JE Ks. Arcybiskup Edward Nowak z Rzymu oraz JE Ks. Biskup Stanisław Jamrozek z Przemyśla.

Chór Cantate Domino z Ostrowca Świętokrzyskiego w Dukli. / Fot. archiwum chóru Cantate DominoOprawę muzyczną uroczystości przygotował ostrowiecki chór mieszany Cantate Domino pod dyrekcją Andrzeja Budzińskiego z Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Saletyńskiej na Piaskach w Ostrowcu Świętokrzyskim, który został zaproszony przez kustosza dukielskiego Klasztoru o. Micheasza Okońskiego już w styczniu tego roku, po niezwykle udanym kolędowaniu dla mieszkańców Dukli. Ostrowieccy chórzyści wykonali szereg utworów w specjalnej aranżacji przygotowanej na tę wyjątkową uroczystość, pośród których znalazły się m. in. "Gaude Mater Polonia", "Te Deum Laudamum", "Modlitwa kapłana" z opery "Nabucco" Giuseppe Verdiego oraz słynne "Ave Maria" Giulia Cacciniego.

- Niedzielne uroczystości były także wyrazem dziękczynienia za 40 lat obecności relikwii św. Jana w Dukli, które po kasacie klasztoru we Lwowie w 1946 roku zostały przeniesione do Rzeszowa, a stamtąd w 1974 r. trafiły do Dukli – mówił gwardian klasztoru i kustosz sanktuarium św. Jana z Dukli o. Micheasz Okoński, który wyraził wdzięczność za niezwykły profesjonalizm i interpretację muzyczną zaprezentowaną przez chórzystów z Ostrowca Świętokrzyskiego. - O każdej porze roku nasze sanktuarium odwiedzają tysiące wiernych, dla których św. Jan jest cudotwórcą, u którego wierni wypraszają łaski potrzebne dla siebie i swoich bliskich.Wierni w sanktuarium św. Jana z Dukli podczas uroczystości z udziałem ostrowieckiego chóru. / Fot. archiwum chóru Cantate Domino

Ostrowiecki chór Cantate Domino podczas uroczystości w Dukli. / Fot. archiwum chóru Cantate DominoDyrygent chóru Cantate Domino, Andrzej Budziński, podkreślił, że śpiewacy z wielką radością przyjęli zaproszenie do uczestnictwa w tych wyjątkowych uroczystościach. Dały one bowiem okazję zaprezentowania się mieszkańcom wielu polskich miast, którzy przybyli tego dnia do Dukli. Niewątpliwie występ ostrowieckiego chóru został wysoko oceniony, o czym świadczyć może fakt ponownego zaproszenia, jakie skierował kustosz dukielskiego sanktuarium na kolejne uroczystości.

Ciekawostką jest fakt, który dotychczas nie był powszechnie znany, a o którym poinformował podczas niedawnego sympozjum w Dukli ks. abp Edward Nowak, długoletni sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a mianowicie, że to z Dukli ks. kard. Wojtyła wyruszył na pamiętne konklawe do Rzymu w 1978 roku, które powołało go na Stolicę Piotrową.Cantate Domino z Ostrowca Świętokrzyskiego śpiewa w sanktuarium św. Jana z Dukli. / Fot. archiwum chóru Cantate Domino

W powakacyjnych planach ostrowiecki chór Cantate Domino ma jeszcze nagranie kolęd i pastorałek, uczestnictwo w transmitowanej na żywo w TVP 1 z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mszy świętej oraz oprawę uroczystości Matki Boskiej Różańcowej w klasztorze oo. Dominikanów w Sandomierzu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję w imieniu chórzystów z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla chórzystów z Ostrowca Śwetokrzyskiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas na uroczystości wprowadzenia relikwii Św. Jana Pawła II do kościoła pod wezwaniem Chrystusa Dobrego Pasterza na Os. Bukowe w Szczecinie, gdy mnie zapytano co bym powiedział o tej uroczystości - odpowiedziałem, że takie uroczystości więcej dobra wnoszą do środowiska, niż jakieś rozporządzenia ministerialne. Opisana uroczystość, mniemam, że też wniosła wiele dobrego do środowiska - nie tylko parafialnego. Chrześcijańskie wartości są uniwersalnymi i dobrze byłoby je promować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.