Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

387 miejsce

Ostrowiecki fotografik Andrzej Łada z medalem "Gloria Artis"

Jeden z najbardziej znanych i cenionych artystów fotografików związanych z Ostrowcem Świętokrzyskim, Andrzej Łada, otrzymał 24 czerwca 2017 roku Brązowy Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" przyznany mu przez ministra Piotra Glińskiego.

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze To nie pierwsze taka wysokie wyróżnienie dla Andrzeja Łady, od roku 1991 związanego z Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie prowadzi Galerię Fotografii i Fotoklub Galeria, których jest kustoszem i prezesem. Sześć lat temu Andrzej Łada był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wcześniej otrzymał m.in. Świętokrzyską Nagrodę Kultury oraz Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego, trzykrotnie uhonorowano go Nagrodą Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Od 29 lat Andrzej Łada należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoją karierę artystyczną zaczynał w interdyscyplinarnej Grupie 10 i fotograficznej Grupie V w Ostrowcu Świętokrzyskim. Należy też doAndrzej Łada podczas wernisażu Dorocznej Wystawy Fotoklubu Galeria (2015 r.). / Fot. Krzysztof Krzak Stowarzyszenia Dokumentalistów "Droga". W dorobku twórczym Łada ma około 20 wystaw indywidualnych i ponad sto zbiorowych. Jego prace były prezentowane za granicą: w Genneviliers koło Paryża (2000 r.), w duńskim Nykobing (2003 r.), w Białej Cerkwi na Ukrainie (2004 r.), w Brukseli (2004 r.) oraz we Lwowie (2007 r.). Oprócz tego jest on autorem kilku albumów fotograficznych prezentujących miasto oraz ziemię ostrowiecką ("Alchemia światła", "Ostrowiec Świętokrzyski", "Powiat ostrowiecki - perły kultury i przyrody", "Nad Kamienną", "85 lat Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim", "400 lat Kościoła Św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim"). Z jego inicjatywy w 2008 roku powstał album "Ostrowiec w starej fotografii", w którym zamieszczono archiwalne zdjęcia ze zbiorów mieszkańców miasta. W swojej twórczości Andrzej Łada ukazuje silny związek z regionem świętokrzyskim i ziemią ostrowiecką, ich historią, krajobrazem oraz kulturową tradycją. Efektem tych działań były chociażby dwie wystawy zorganizowane przez niego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa ("Pałace i dwory powiatu ostrowieckiego" oraz "Kamieniarka kunowska na ziemi ostrowieckiej").

Oprócz fotografii Andrzej Łada pasjonuje się myślistwem - należy do elitarnego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Swoje fotografie oraz artykuły zamieszcza w kwartalniku "Łowiec Świętokrzyski". "Spadkobierczynią" talentu fotograficznego Andrzeja Łady jest jego córka, Justyna "Gentile" Łada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.