Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14470 miejsce

Ostrowieckie muzeum zaprasza na wystawę, warsztaty i koncert

Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowało na najbliższe dni kilka ciekawych propozycji, z których mogą skorzystać nie tylko miłośnicy tradycyjnych wydarzeń muzealnych.

Akordeony ze zbiorów Romana Krysta. / Fot. materiał prasowy muzeumW najbliższy piątek, 16 maja 2014 roku o godzinie 16 odbędzie się w tej placówce, mieszczącej się w Pałacu Wielopolskich przy ulicy Świętokrzyskiej 37, wernisaż wystawy "Instrumenty Romana Krysta". Roman Kryst jest z zawodu i zamiłowania muzykiem, multiinstrumentalistą. W Częstochowie, w której mieszka, prowadzi znaną i wielokrotnie nagradzaną Częstochowską Kapelę Biesiadną "Grupa Romana", uczestniczy także w innych przedsięwzięciach muzycznych oraz organizuje Jurajski Jarmark Kapel. Swoją pasję do muzyki dzieli z żoną, Grażyną Łoś, która jest autorką tekstów "Grupy Romana" oraz współtwórczynią kolekcji unikatowych instrumentów. Jak informuje Magdalena Głąb z ostrowieckiego muzeum wśród ciekawych instrumentów wyróżnia się zwłaszcza duża grupa akordeonów z najstarszym z 1885 roku oraz 200 - i 160 - letnią fisharmonią na czele. Część instrumentów nosi nazwy, które nic dziś nie mówią większości z nas; ot, choćby heligonka lub klemandyna.

Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakNastępnego dnia o godzinie 11 Muzeum Historyczno - Archeologiczne zaprasza na kolejną "Sobotę w muzeum". W jej ramach odbędą się warsztaty plastyczne związane z wystawą "Instrumenty Romana Krysta". Po jej zwiedzeniu uczestnicy będą mogli, przy użyciu farb i swojej wyobraźni, sami ozdobić mały instrument - drewniany gwizdek. Koszt zajęć – 8 złotych od osoby obejmuje zwiedzanie wystawy oraz zajęcia praktyczne. Uczestnikom muzeum zapewnia materiały do zajęć praktycznych. Wykonane prace uczestnicy zabierają ze sobą. Zapisy na warsztaty przeprowadzamy do 16 maja pod numerem telefonu (0-41) 265 36 51, e- mail: edukacja@muzeumostrowiec.pl lub osobiście w siedzibie muzeum przy ulicy Świętokrzyskiej.

Również 17 maja, o godzinie 18 w ramach Nocy Muzeów 2014 ostrowiecka placówka przedstawi film "... aż po kres życia". Projekcja związana jest ze zbliżającą się 70. rocznicą śmierci płk. Jana Piwnika "Ponurego". Film wyprodukowany przez TV Starachowice, poświęcony absolwentowi ostrowieckiego Liceum im. Chreptowicza, legendarnemu cichociemnemu, dowódcy Zgrupowań Partyzanckich AK działających w 1943 roku na Kielecczyźnie, powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" - "Nurt". Autorem scenariusza jest Szczepan Mróz, a reżyserem Michał Tamiołło. Wstęp na projekcję jest wolny.Plakat filmu, który zostanie wyświetlony w MH-A. / Fot. materiał prasowy muzeum

23 maja br. w Muzeum Historyczno - Archeologicznym odbędzie się koncert w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej organizowanego od 1994 roku przez Teresę Kaban i Henryka Błażeja. Niezwykłość tego festiwalu polega na prezentacji zapomnianych i niedawno odnalezionych utworów kompozytorów polskich i obcych. Podczas koncertów festiwalowych prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki, a czasem setki lat. Podczas koncertu w Pałacu Wielopolskich wystąpią Irina Barahovska (sopran) oraz Jerzy Fomenko (fortepian). W programie m.in. utwory Rossiniego, Belliniego, Pucciniego, Dworzaka i Lehara. Początek koncertu o godzinie 18, a bilety w cenie 20 złotych można już rezerwować i nabywać w ostrowieckim muzeum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Panie Krzysztofie Pan jest niestrudzony i dzięki Panu dowiadujemy się wielu wartościowych wydarzeniach, które Pan przedstawia znakomicie i fachowo . Najwyższe uznanie dla Pana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.