Facebook Google+ Twitter

Ostrowieckie Prezentacje Teatralne rozpoczęte

W piątek, 13 listopada 2009 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęły się kolejne Ostrowieckie Prezentacje Teatralne. Trzydniowa impreza w całości poświęcona jest w tym roku kulturze żydowskiej. Głównym organizatorem OPT jest, jak co roku, Miejskie Centrum Kultury.

Jerzy Nowak i Tadeusz Malak w scenie z przedstawienia "Ja jestem Żyd z Wesela". / Fot. Krzysztof KrzakTrudno sobie wymarzyć lepszy początek, jak ten, który rzeczeni organizatorzy zaproponowali. Oto na scenie kina Etiuda pojawił się jeden z najwybitniejszych aktorów polskich, Jerzy Nowak, znany szeroko ze swoich filmowych ról w "Ziemi obiecanej", "Liście Schindlera", "Dzieciach Ireny Sendlerowej", "Wiedźminie" i wielu, wielu innych. Największe jednak osiągnięcia zanotował jako aktor teatralny związany z krakowskim Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Tam też, w 1994 roku, odbyła się premiera sztuki Romana Brandstaettera "Ja jestem Żyd z Wesela" w adaptacji i reżyserii Tadeusza Malaka (występuje on razem z Nowakiem, ale ... zapomniał, że improwizacja jest najlepsza, gdy się ją dobrze przygotuje).

I to przedstawienie pokazano właśnie w Ostrowcu. Akcja dzieje się w 1905 roku, kiedy to do kancelarii adwokackiej Artura Benisa w Krakowie przybywa karczmarz z Bronowic Małych, Hirsz Jerzy Nowak z kwiatami od ostrowieckiej publiczności. / Fot. Krzysztof KrzakSinger. Pod nieobecność adwokata opowiada swoją historię jego asystentowi, Filipowi Waschutzowi. Mówi o tym, jak to właściwie przez przypadek znalazł się wraz z córką Pepką i żoną na weselu poety Lucjana Rydla z chłopką, Jadwigą Mikołajczykówną. I jak został opisany przez "tego małego, rudego", Stanisława Wyspiańskiego, w sztuce, którą potem wszyscy mogli oglądać w krakowskim Teatrze Miejskim (dziś: Teatr im. Juliusza Słowackiego). I jak potem ci, co "go" widzieli na scenie, a także rozliczni żurnaliści zaczęli się do niego zwracać jako do Żyda z "Wesela", a nie Hirsza Singera. Prawdziwy jednak dramat starego Żyda tkwi w tym, że zawalił się jego świat. Córka uwierzyła, że jest Rachelą, a nie Pepką, która zajmuje się obsługiwaniem klientów w dobrze prosperującej karczmie ojca. Wtóruje jej w tym żona Hirsza, która obiecuje córce, że po śmierci ojca zmienią wiarę. Dlatego Singer chce rozwieść się ze swoją połowicą i przenieść do domu starców na krakowskim Kazimierzu, zabierając ze sobą jedynie Pismo Święte.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Posłuchałabym chętnie na żywo - http://www.youtube.com/watch?v=BAFHfYRj5mU&feature=related

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*. Za relację i za zapoznawanie z kulturą żydowską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.