Facebook Google+ Twitter

Ostrowieckie Prezentacje Teatralne: Rysiek z "Klanu" na "Ławeczce"

We wtorek, 20 marca 2012 roku, rozpoczęły się w Ostrowcu Świętokrzyskim kolejne Prezentacje Teatralne. Zainaugurowało je przedstawienie sztuki Aleksandra Gelmana "Ławeczka".

Iwona Konieczkowska i Piotr Cyrwus w scenie z "Ławeczki". / Fot. Krzysztof KrzakJedną z najpopularniejszych swoich sztuk, czyli "Ławeczkę", napisał Gelman stosunkowo dawno, bo w 1986 roku i w tym samym roku trafiła ona także na sceny polskich teatrów. Grana była m.in. w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, ale największą popularność osiągnęła po realizacji Macieja Wojtyszki w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Wielkie kreacje stworzyli w tym spektaklu Janusz Gajos i Joanna Żółkowska. Tę wersję "Ławeczki" można od czasu do czasu obejrzeć w wersji telewizyjnej, która znalazła się w Złotej Setce Teatru Telewizji.

Bohaterami tej kameralnej opowieści uczynił Aleksander Gelman mężczyznę i kobietę, w średnim wieku, z przeszłością i po przejściach (jakby to napisała Agnieszka Osiecka). Spotykają się oni przypadkiem w parku, dokąd przyszli z zamiarem przeżycia niezobowiązującej przygody erotycznej. Szybko okaże się, iż nie jest to ich pierwsze spotkanie i że już wcześniej Ona liczyła na ułożenie sobie przyszłości z Onym. Niestety, okoliczności sprawiły, że Piotr Cyrwus w scenie ze sztuki Aleksandra Gelmana. / Fot. Krzysztof Krzakmężczyzna zniknął aż do momentu obecnego spotkania na tytułowej parkowej ławeczce. On i Ona zbliżają się do siebie, a w zasadzie próbują to uczynić.

Czy im się uda? Wątpliwe, skoro nie stać ich na szczerość, nawet podawane imiona okazują się nieprawdziwe. Podobnie jak stan cywilny czy rodzinny. Zrażeni przykrymi doświadczeniami z uprzednich związków, bohaterowie Gelmana nie są w stanie otworzyć się na drugiego człowieka, brakuje im pewności siebie, są wobec siebie nieufni i podejrzliwi. Historia może i banalna, jakich wiele opowiedział już teatr i kino (omawiana sztuka została także sfilmowana przez Macieja Żaka z Jolantą Fraszyńską i Arturem Żmijewskim w rolach głównych). A jednak wciąż pozostaje "Ławeczka" romantyczną i refleksyjną przypowiastką na temat skomplikowanych relacji nie tylko damsko-męskich, ale i międzyludzkich w ogóle.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W poniedziałek, 26.03.'12 o godz.18 kolejne przedstawienie - "Kibice" z Tomaszem Mędrzakiem, Cezarym Morawskim i Agnieszką Sitek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.