Facebook Google+ Twitter

Ostrowieckie Spotkania Filmowe pod znakiem kina polskiego

W programie XIV Ostrowieckich Spotkań Filmowych, które rozpoczną się w kinie Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim 25 października 2013 roku znajdą się przede wszystkim najnowsze filmy polskie, w tym nagradzane w kraju i zagranicą.

Plakat filmu Chce się żyć. / Fot. www.kino.etiuda.o-c.plImprezę, która potrwa do 31 października br. otworzy o godz. 17 film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć", który na festiwalu filmowym w Montrealu zdobył Grand Prix, Nagrodę Publiczności i Jury Ekumenicznego, a na Gdynia Film Festiwal został również doceniony przez publiczność i jury (Srebrne Lwy) oraz zdobył Złotego klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu. "Chce się żyć" to historia Mateusza (w tej roli Kamil Tkacz i Dawid Ogrodnik), który w momencie przyjścia na świat został uznany przez lekarzy za "roślinę". Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

Kolejnym filmem wyświetlanym w ramach XIV Ostrowieckich Spotkań Filmowych będzie "Mój biegun" wyreżyserowany przez Marcina Głowackiego. To prawdziwa historia Jana Meli, granego przez Adama Tyńca i Macieja Musiała najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kliku latach – ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość. Historia chłopca, który walcząc o powrót do normalnego życia, odnajduje w sobie siłę charakteru obcą niejednemu dorosłemu. To przepiękna opowieść o ludziach, którzy trwają razem pomimo tragedii i uczą się bolesne wydarzenia przekuwać w zwycięstwo. Role rodziców Jaśka Meli zagrali: Magdalena Walach i Bartłomiej Topa.Plakat filmu Mój biegun. / Fot. www.kino.etiuda.o-c.pl

Pierwszy dzień OSF zakończy projekcja najnowszej komedii Juliusza Machulskiego "Ambassada" z Robertem Więckiewiczem w roli Adolfa Hitlera. Małżeństwo: Mela (Magdalena Grąziowska) i Przemek (Bartosz Porczyk) przyjeżdżają do Warszawy, aby zająć się mieszkaniem wuja. Okazuje się ono nie tylko luksusowe, ale i niezwykłe. Melania, zgłębia historię domu i odkrywa, że na ulicy Piusa 17 (dziś Pięknej) przed wojną znajdowała się niemiecka ambasada. Winda, która znajduje się w budynku, nie tylko przenosi mieszkańców z piętra na piętro, ale też umożliwia podróż w czasie: z sierpnia 2012 roku do sierpnia 1939 roku. W "Ambassadzie" grają także: Jan Englert, Anna Romantowska i Adam "Nergal" Darski jako Ribbentrop.

W ostrowieckim kinie Etiuda. / Fot. Krzysztof KrzakKierownik kina Etiuda, Waldemar Włodarczyk, zadbał również o to, by ostrowieccy kinomani zobaczyli słynną "Idę", film Pawła Pawlikowskiego nagrodzony główną nagrodą "Złote Lwy" tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Akcja dzieje się w latach 60. Film opowiada o zakonnicy (w tej roli debiutantka - Agata Trzebuchowska), która dowiaduje się, że jest Żydówką. Jej pochodzenie uświadamia jej ciotka (Agata Kulesza nagrodzona w Gdyni za pierwszoplanową rolę żeńską), była stalinowska prokurator, której postać była po części wzorowana na Helenie Wolińskiej. "Ida" otrzymała też nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Toronto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawi mnie najbardziej jak izraelski reżyser Ari Folman poradził sobie z "Kongresem futurologicznym" Lema:) CZYTAJĄC TĘ KSIĄŻKĘ , PRZYSZŁO MI KIEDYŚ DO GŁOWY, ŻE MOŻNA Z TEGO ZROBIĆ ŚWIETNY FILM. Dobra wiadomość panie Krzysztofie! Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.