Facebook Google+ Twitter

Ostrożnie z wynalazkami przeciw grypie - ostrzegają Brytyjczycy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-11-08 13:49

Wielka Brytania szykuje się na nadejście drugiej fali świńskiej grypy. I tak jak jeszcze do niedawna specjaliści byli pełni entuzjazmu wobec antywirusowych leków, tak teraz ostrzegają, że mogą być one niebezpieczne, szczególnie dla najmłodszych pacjentów - pisze Sam Lister z "The Times".

 / Fot. Maciej Jeziorek/PolskapressePojawiły się już głosy, że większość dzieci chorych na świńską grypę nie powinna dostawać tych leków, ponieważ ryzyko związane z zażywaniem tamiflu i relenzy jest większe niż korzyści. Naukowcy z Oksfordu wezwali brytyjskie ministerstwo zdrowia do jak najszybszej rewizji strategii pandemicznej, bo analiza badań opublikowanych w piśmie "British Medical Journal" pokazuje, że gra nie jest warta świeczki.

Potwierdzono, że u co dwudziestego dziecka biorącego tamiflu wystąpiły wymioty, co może prowadzić do odwodnienia i konieczności leczenia szpitalnego. Tymczasem już ponad pół miliona mieszkańców Anglii poddano terapii preparatem tamiflu, przy czym największą grupę ryzyka stanowią osoby poniżej 15. roku życia. Negatywne skutki uboczne tamiflu przeważają nad korzyściami u dzieci chorych na świńską grypę - ostrzega Sam Lister

Carl Heneghan, lekarz rodzinny i wykładowca medycyny na Uniwersytecie Oksfordzkim, oraz Matthew Thompson, klinicysta z tej samej uczelni, ocenili strategię rządu jako błędną. Według nich środki antywirusowe należy podawać tylko dzieciom z poważnymi problemami i leczyć świńską grypę tak jak sezonową: zalecać zażywanie paracetamolu, przyjmowanie dużej ilości napojów i odpoczynek. Nie dotyczy to dzieci z osłabionym układem odpornościowym, np. chorych na mukowiscydozę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trzeba jeszcze dodać że wiele osób mające obawy przeziębienia bagatelizuje je, próbują leczyć się na własną rękę nie kładą się do łóżka i chodząc rozsiewają wirusy. W przypadku grypy zarazić można się chociażby przez podanie ręki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.