Facebook Google+ Twitter

Ostrzeżenia, których nikt nie słucha

Informacje z Banku Rozliczeń Międzynarodowych oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie są zbyt optymistycznie. Czemu zatem inwestorzy nie widzą nadchodzącego kryzysu?

Wiele razy podkreślałem na łamach bloga, iż sytuacja na globalnych rynkach finansowych jest nieporównywalnie gorsza niż podczas wybuchu kryzysu z 2008 roku. Podstawowe przyczyny czyli nadmierny dług nie został zredukowany lecz spotęgowany. Problemy systemowe absolutnie nie zostały rozwiązane. Skoordynowanym dodrukiem na poziomie banków centralnych zalano rynki walutą czym jedynie kupiono czas.

W mediach słyszymy, że Europa ma się w miarę dobrze. Wyjątkiem jest nieznacząca Grecja. W USA natomiast ekonomia rozkwita. Rynek derywatów (instrumentów pochodnych), którego wartość wynosi wg. ostrożnych prognoz 12-krotność globalnego PKB także nie jest problemem.

Generalnie zarówno politycy jak i instytucje finansowe zapewniają nas, że problemy owszem są ale mamy nad nimi kontrolę. Owszem, mają kontrolę. Przynajmniej do momentu, w którym kontrolę tą utracą.

Gdy jednak poważne problemy czy to na nadmuchanych rynkach akcji czy to długu rządowego przypominającego bańkę wszechczasów ostatecznie pękną, znowu usłyszymy „nikt nie mógł tego przewidzieć”.

Czy jednak jest to prawda czy czarnowidztwem zajmują się tylko alternatywne media? Otóż nie do końca. W ostatnim czasie dwie bardzo poważne instytucje czyli Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Rozrachunków Międzynarodowych (bank centralny dla banków centralnych) opublikowały mnóstwo ostrzeżeń.

Dzięki uprzejmości Larry’ego White poniżej publikuję listę wybranych komunikatów. Z braku czasu (mnóstwo wyjazdów, obecnie piszę z Kijowa) nie mogę ich przetłumaczyć, ale jeżeli wasz angielski na to pozwala to warto abyście się z nimi zapoznali. Dzięki temu zdacie sobie sprawę w jakiej kondycji jest obecny system finansowy.

1. Lipiec 2014 - BIS - http://lonestarwhitehouse.blogspot.com/2014/07/bis-issues-strong-warning-on-asset.html
2. Październik 2014 - BIS - http://lonestarwhitehouse.blogspot.com/2014/10/no-one-could-foresee-this-coming.html.
3. Październik 2014 - MFW - http://lonestarwhitehouse.blogspot.com/2014/10/imf-direct-article-asks-what-could-make.html
4. Grudzień 2014 - BIS - http://lonestarwhitehouse.blogspot.com/2014/12/bank-of-international-settlements.html
5. Grudzień 2014 - BIS - http://lonestarwhitehouse.blogspot.com/2014/12/more-on-bis-warnings-about-us-dollar.html
6. Kwiecień 2015 - MFW - http://lonestarwhitehouse.blogspot.com/2015/04/imf-tells-regulators-to-brace-for.html
7. Czerwiec 2015 - The Telegraph na podstawie raportu BIS - http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/11704051/The-world-is-defenseless-against-the-next-financial-crisis-warns-BIS.html
8. Lipiec 2015 - MFW - http://money.cnn.com/2015/07/07/investing/imf-warns-us-financial-risks/

Podobnych ostrzeżeń obie instytucje opublikowały w ostatnim czasie znacznie więcej ale nie chcę zarzucać Was ogromem informacji. Na koniec miejcie na uwadze, iż autorem publikacji nie jest ktoś żyjący z czarnowidztwa lecz BIS - instytucja wyznaczająca globalną politykę finansową bez której aprobaty nie może być podjęta żadna znacząca decyzja. Opinii MFW (mimo, iż w ostatnich latach bardzo stracił na znaczeniu) także nie powinniśmy ignorować. Pamiętajmy o tym, gdy po raz kolejni medialni eksperci powtórzą chórem „nikt nie mógł tego przewidzieć”.

Trader21

Źródło: Independent Trader – Niezależny Portal Finansowy
http://independenttrader.pl/379,ostrzezenia_ktorych_nikt_nie_slucha.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.