Facebook Google+ Twitter

Ostrzeżenie UE dla Wybrzeża Kości Słoniowej

Liderzy krajów UE zagrozili Wybrzeżu Kości Słoniowej sankcjami za destabilizowanie sytuacji politycznej w kraju przez prezydenta Laurenta Gbagbo, który nie chce ustąpić ze stanowiska.

Unia Europejska zgodnie podtrzymała swoje poparcie dla Alassane Ouattara, który według niezależnych obserwatorów z całego świata, wygrał ostatnie wybory w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Rada Europejska wezwała wojsko i siły bezpieczeństwa, dotąd wierne Gbagbo, by  / Fot. Flickr.com oddały się pod władzę Ouattara, który jest demokratycznym następcą dotychczasowego prezydenta.

Europejscy liderzy powtórzyli wcześniejsze oświadczenie, iż w przypadku utrzymywania się podobnej sytuacji w WKS, nałożą na kraj sankcje w postaci m.in. zamrożenia aktywów i zablokowania wydawania wiz. "Teraz wszystko zależy od Laurenta Gbagbo i jego małżonki, którzy dzierżą własny los w swych rękach. Jeśli do końca tygodnia Laurent Gbagbo nie zrezygnuje oficjalnie z zajmowanego obecnie stanowiska (które utrzymuje wbrew woli mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej), zostaną oni wpisani na listę sankcji" - powiedział Nicolas Sarkozy podczas spotkania europejskich liderów w piątek w Brukseli.

Także sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-Moon, stwierdził że "wyniki wyborów są znane i wyłoniły one wyraźnego zwycięzcę, którego nazwisko jest znane. Laurent Gbagbo nie ma innego wyjścia jak po prostu ustąpić." Ban Ki-Moon zaapelował również, by nie pozwolić na "szyderstwo z demokracji". Wybrzeże Kości Słoniowej od listopada znajduje się w politycznym impasie, w którym żadna ze stron nie chce ustąpić.

Czytaj więcej na temat sytuacji w WKS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.