Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13634 miejsce

Oswajanie z kulturą

Wieczór autorski "czwartego wieszcza RP" - Krzysztofa Cezarego Buszmana.

Krzysztof Cezary Buszman podczas wpisywania dedykacji. / Fot. Stefania NajsarekW początkowym okresie transformacji ustrojowej w Polsce pojawiło się chwytliwe hasło - "Bierzmy sprawy w swoje ręce!", które zaowocowało rozwojem przedsiębiorczości. To sprawdzone już w gospodarce zawołanie zaadaptowały lokalne społeczności, wykorzystując je również w działaniach promujących twórców kultury.

Z takich przedsięwzięć znana jest wieś Sulmin w gminie Żukowo, "dowodzona" przez sołtys, równocześnie radną gminy, Ewę Bałon. Przy współudziale członków rady sołeckiej organizowane są spotkania z interesującymi ludźmi. Goszczono tu już artystów, podróżników, poetów.

Ewa Bałon z Kasią Figurską i jej mamą. / Fot. Stefania NajsarekW dniu 4 września tego roku, na zaproszenie organizatorów i pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury, wiersze swoje zaprezentował znany w środowisku twórców poeta, Krzysztof Cezary Buszman.

Promotorka jego poezji, Agnieszka Osiecka, powiedziała: "Mnie się najbardziej podobały te strofy, w których autor operuje swoistą grą słów". Katarzyna Gertner mówiła o jego twórczości: "Czuje się w tej poezji świeżość, hardość i talent tej miary, co kiedyś o Januszu Kofcie mówiło się w kręgu literackiej bohemy... Ma szansę sięgnąć po laur czwartego wieszcza Polski".

Poetka Kasia Figurska. / Fot. Stefania NajsarekWychodzący w Londynie, gdzie autor przez kilka lat przebywał i tworzył, Dziennik Polski z 26.01.2001 roku napisał: "Nie trzeba krytyki literackiej, aby zobaczyć w twórczości Buszmana kontynuację tuwimowskiego słowotwórstwa, muzyczności Gałczyńskiego, czy głębokiej refleksji Czechowicza". Rok później w tej samej gazecie czytamy: "Przed laty tworzyli na emigracji Kazimierz Wierzyński i Marian Hemar. Po latach pustka po nich została wypełniona".

Po tak znakomitych rekomendacjach nie dziwi, że wieczór autorski Krzysztofa Cezarego Buszmana zainteresował wiele osób. Wśród nich znaleźli się m.in. poseł na sejm RP, były minister w rządzie L. Millera i inne osoby publiczne.

Aktor Marek Richter. / Fot. Stefania NajsarekMiłym gestem organizatorów i bohatera wieczoru było zaproszenie młodej poetki, laureatki Konkursu Jednego Wiersza, pod auspicjami Klubu Literackiego Młodych Poetów, Kasi Figurskiej z Gdańska, która zebranym zaprezentowała próbkę swojej twórczości poetyckiej.

Drogę twórczą poety, wzbogaconą humorystycznymi dygresjami, przedstawił Marek Richter, aktor, współtwórca i menadżer teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.

Krzysztof Cezary Buszman, przy dźwiękach nastrojowej muzyki, rozpoczął recytację swoich wierszy. Wierszy przepełnionych prawdami o życiu, człowieku, o świecie i o Stwórcy. Wierszy zgłębiających fenomen istnienia; fenomen ludzkich wyborów - ukazujących piękno i brzydotę naszych zachowań; wierszy naświetlających splątane losy jednostki i zainteresowanych jej problemami egzystencjalnymi.

Do wierszy poety muzykę komponują wybitni polscy kompozytorzy m.in. Włodzimierz Nahorny, Janusz Sent, Jerzy Satanowski, Włodzimierz Korcz. Wiele wierszy w interpretacji Krzysztofa Kolbergera zostało utrwalonych na płytkach CD.

K.C. Buszman w nowym, niepublikowanym jeszcze wierszu. / Fot. Stefania NajsarekSylwetka poety, gesty, tembr głosu -
dopasowane do treści recytowanego wiersza, sprawiały, że na sali zapadała cisza, a zasłuchani uczestnicy spotkania, jak z letargu wyrwani, dopiero po chwili dziękowali brawami.

Uczestnicy wieczoru autorskiego K.C. Buszmana. / Fot. Stefania NajsarekPoeta, zachęcony przez gospodynię tego wieczoru, na koniec zaprezentował jeszcze jeden z talentów, w jaki wyposażyła go natura. Pod fragmenty jednego ze swoich wierszy podłożył głosy kilku powszechnie znanych osób, co wzbudziło ogólną wesołość.

Podziękowaniami, rozdawaniem autografów na wydanych tomikach wierszy, zakończył się ten uroczy wieczór.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Fragment przytoczony przez Panią Beatę, rzeczywiście bardzo mi się podoba. Szkoda, że nie udało się nagrać choć komórką fragmentu recytacji autora. Mnie z pewnością również by ubawiło podkładanie różnych głosów podczas recytacji własnego wiersza. Nie wszystkich stać na taki żart ... Jeśli nagranie się zachowało, to warto zamieścić je na You Tube a w komentarzu podać odpowiedni link.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do redakcji wysłałam tekst, w którym zamieściłam skany 3 wierszy poety: Wpisany w Ciebie, Sylwestrowy walc i Modlitwa modlącego.
Niestety, podobno prawo autorskie tego zabrania, więc wyrzucono je.
Gdybym to wcześniej wiedziała, wkomponowałabym choć fragmenty tych wierszy w tekst, a tak poszła "golizna", przepraszam.
Zamieściłam też wiersz recytowany przez autora, ale nie otwiera się :(
Panie Adamie, w zdobyciu tomików poety mogę pośredniczyć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.09.2010 21:19

Dla zasady, Adamie, tak dla przykładu, hehe :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.09.2010 20:40

5*

Świetne!

Hm.. zastanawiam się, z jakiego powodu Kazik otrzymał dwa minusy za swój komentarz...
Ech, nie warto się zastanawiać... Chyba wiem :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.09.2010 20:14

Lubie te czerwone łapki pod każdym moim komentarzem, sprawiają mi radość - anonimowemu darczyńcy bardzo dziękuję :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te odniesienia do Tuwima, ogromnie mnie zaciekawily. Uwielbiam zabawy slowem, czego dowodem jest nasz "Leksykon terminow szaradziarkich i pokrewnych". Gdzie można zdobyc jakis tomik Pana Buszmana?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.09.2010 14:35

Kolejny przykład, że można żyć inaczej - nie samym chlebem :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.