Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29901 miejsce

Oświadczenia majątkowe: Burmistrz nie może być strażakiem

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-02-26 09:28

Takiego zamieszania, jakie wywołała sprawa z nieterminowym złożeniem oświadczeń majątkowych, w historii polskiego samorządu jeszcze nie było. Okazuje się, że to nie koniec i szykuje się kolejna burza.

Burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała jest prezesem Związku Miast i Gmin Nadnoteckich. Związek ma w statucie zapisaną działalność gospodarczą - fot StrugałaBurmistrza Piaseczna Józef Zalewski został oskarżony o złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego. Nie napisał w nim, że prowadzi działalność gospodarczą, a za taką uznano społeczne pełnienie funkcji w miejscowym klubie sportowym, który w statucie miał ją wpisaną. Sąd pierwszej i drugiej instancji uznał, że burmistrz jest winny i zgodnie z prawem na początku roku powinien stracić mandat. Jednak Rada Miasta przegłosowała uchwałę o jego niewygaśnięciu.

Burmistrz będzie się jeszcze odwoływał od decyzji sądu. Napisał już skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa wyjaśni się w połowie marca.
– Sytuacja ta dotyczy nie tylko mnie, a 90 procent burmistrzów, wójtów i prezydentów w całej Polsce. Każdy się gdzieś udziela – mówi Józef Zalewski.

W straży i sporcie


Wielu wójtów i burmistrzów w Wielkopolsce należy do Ochotniczej Straży Pożarnej, której jednostki często łączą się w stowarzyszenia i prowadzą działalność gospodarczą, taką jak np. wynajem świetlic. W OSP są między innymi wójt Dusznik Adam Woropaj, wójt Kaźmierza Wiesław Włodarczak, wójt Przygodzic Przemysław Kamierczak oraz prezydent Konina Kazimierz Pałasz.
– Jest to działalność wyłącznie społeczna, jeśli nie powiedzieć honorowa. Z tytułu obecności w OSP nie mam żadnych korzyści majątkowych – podkreśla Kazimierz Pałasz, który osiąga jedynie dochód związany z piastowaniem funkcji prezydenta miasta.

Samorządowcy angażują się także w sport. Burmistrz Pniew Michał Chojara działa w Klubie Sportowym Sokół Pniewy, który ma wpisaną w statut działalność gospodarczą.
W zarządzie Pilskiego Towarzystwa Piłki Siatkowej „Nafta Piła” działał prezydent Zbigniew Kosmatka. Zrezygnował jednak z tej funkcji przed wyborami. O istnieniu przepisu, o którym mowa, wie i nie ocenia go zbyt pochlebnie.
– Jest absurdalny i stawia pod znakiem zapytania istnienie wielu związków i stowarzyszeń samorządowych – mówi Zbigniew Kosmatka.

Kolejną grupą są stowarzyszenia rolnicze i wspomniane wcześniej samorządowe, w których działalność wiele osób traktuje jak obowiązek. Na przykład burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała jest prezesem Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, a Roman Napierała, burmistrz Ostroroga w wielkopolskim oddziale Polskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej. W statucie obydwu znajdują się zapisy o tym, że prowadzą działalność.

Co to za pomysł?


Artykuł 24 ustawy o samorządzie gminnym u wielu osób wywołuje zdziwienie.
Wicestarosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński był zaskoczony jego brzmieniem, niemniej jednak – jak zaznacza – sprawa go nie dotyczy, bo nie szefuje obecnie żadnemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Swego czasu zasiadał we władzach Stowarzyszenia Przedsiębiorców Gniezna, które przed dwoma laty zawiesiło swą działalność. Podobne zaskoczenie słychać w głosie radnego Zdzisława Kujawy, lidera SLD w powiecie gnieźnieńskim.

– Pierwsze słyszę – mówi Zdzisław Kujawa. Zapytany czy klub Stella Gniezno, któremu prezesuje, nie prowadzi przypadkiem takiej działalności, twierdzi że nie.
– W formularzu oświadczenia majątkowego samorządowców nie ma rubryki, w której można wpisać działalność w stowarzyszeniach czy organizacjach – wyjaśnia Józef Zalewski. – Stąd to zamieszanie.
Obecnie sytuacja jest patowa. Jeśli nic się nie zmieni, a burmistrz Zalewski jako pierwszy straci urząd, w całym kraju nie będzie można wybierać tych, którzy dzięki pracy społecznej mieli olbrzymie poparcie.

Anna Skoczek, Michał Nicpoń - Głos Wielkopolski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.