Facebook Google+ Twitter

Oświadczenie białoruskiego ambasadora: Ani słowa o szykanowaniu Polaków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-20 07:48

Ambasador Białorusi w Polsce Wiktar Gajsionak jest oburzony oskarżenieniami kierowanymi pod adresem jego kraju. Ambasador wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Ambasador Białorusi w Polsce Wiktar Gajsionak jest oburzony oskarżenieniami kierowanymi pod adresem jego kraju. Ambasador wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie, w którym napisał między innymi, że Białoruś stanęła w obliczu otwartej i bezprecedensowej presji, graniczącej z ingerencją w sprawy wewnętrzne. "Oskarżono nas prawie o ludobójstwo mniejszości polskiej. Dla każdego rozsądnego człowieka absurdalność tych zarzutów jest oczywista" - napisał ambasador Gajsionak.

Według ambasadora, w całym kraju, w tym w stolicy, działa sieć szkół, klas i kółek nauczania języka polskiego, działa 16 Domów Polskich. Ambasador podkreślił, że strona polska również przeznacza znaczne fundusze na działalność Polonii na Białorusi, ale - jak twierdzi - "nie zawsze w sposób przejrzysty".

Według niego, to vwłaśnie aspekt finansowy jest przyczyną obecnego konfliktu interesów w największej organizacji mniejszości polskiej - Związku Polaków na Białorusi. Ambasador zarzuca "czysto osobiste i egoistyczne interesy niektórym z jego byłych działaczy, którzy" - jak pisze - "nie mogli się pogodzić z utratą źródła dochodu i instrumentów wpływu w organizacji po klęsce w regularnych wyborach w ZPB. (...) Dlatego rozpętali histeryczną kampanię w celu dokonania podziału organizacji i destabilizacji mniejszości polskiej".

Ambasador Gajsionak twierdzi, że "nowe kierownictwo regionalnego oddziału ZPB ma na celu nie tylko intensyfikację działalności kulturalnej i edukacyjnej Domu Polskiego w Iwieńcu, ale nadanie tym działaniom regularnego i przejrzystego charakteru".

W oświadczeniu amasadora Białorusi nie ma ani słowa o udziale milicji w przejmowaniu Domu w Iwieńcu, nie wspomniano także o szykanach wobec władz Związku kierowanego przez Andżelikę Borys.

W poniedziałek białoruska milicja zatrzymała około 40 działaczy z nieuznawanego przez Łukaszenkę Związku. Część z nich skazano na kilkudniowy pobyt w więzieniu, innych ukarano grzywną. W ten sposób milicja uniemożliwiła działaczom obronę domu w Iwieńcu przed interwencją komorników i milicji.

Dom Polski w Iwieńcu to jedna ostatnich placówek Związku Polaków na Białorusi, która pozostawała w rękach tej nieuznawanej przez władze w Mińsku organizacji. Pod kuratelą reżimu Łukaszenki działa inna organizacja o tej samej nazwie i to ona rości sobie pretensje wobec majątku organizacji kierowanej przez Andżelikę Borys.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.