Facebook Google+ Twitter

Oświadczenie MSZ w Rosji: ekscesy pijanych chuliganów uniemożliwiły pracę ambasady

– Państwo polskie nie zapewniło nam bezpieczeństwa. Ochrona policyjna nie została wzmocniona w sposób należyty - podsumowuje wydarzenia 11 listopada Ambasador Rosji w Polsce. Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opublikowanym dziś oświadczeniu domaga się przeprosin i ukarania winnych.

 / Fot. screenMinisterstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało dziś rano ambasadora RP w Rosji, Wojciecha Zajączkowskiego, w celu złożenia wyjaśnień w związku z wydarzeniami 11 listopada.

Na stronie ministerstwa pojawiło się też oświadczenie, w którym Rosja domaga się przeprosin od polskich władz oraz ukarania winnych za „rażące naruszenie przez polskie władze Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych [z 18 kwietnia 1961 r.]"

W oświadczeniu czytamy m. in. o "bierności policji” i "ekscesach pijanych chuliganów". Rosja przekazała też polskiemu ambasadorowi żądanie zapewnienia bezpieczeństwa na przyszłość, ukarania winnych oraz likwidacji strat.

Pełny tekst oświadczenia

"12 listopada do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji został wezwany ambasador RP w Moskwie, Wojciech Zajączkowski. Został on poinformowany o stanowczym proteście Rosji w związku z zamieszkami, które miały miejsce wczoraj wieczorem wokół ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie, a zorganizowanymi przez wielotysięczny tłum agresywnych uczestników "tak zwanego marszu niepodległości".

W ich rezultacie nasza misja dyplomatyczna poniosła materialny uszczerbek, a jej normalne funkcjonowanie zostało na pewien czas uniemożliwione, co jest poważnym naruszeniem przez polskie władze Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych [z 18 kwietnia 1961 r.].

W związku z tym, zwróciliśmy uwagę Panu ambasadorowi na pasywność i opieszałość służb policyjnych, które doprowadziły do ekscesów pijanych chuliganów. Wojciech Zajączkowski został poinformowany, że Rosja żąda od polskich władz oficjalnych przeprosin w związku z tymi wydarzeniami i podjęcia konkretnych działań zapewniających bezpieczeństwo i normalne funkcjonowanie wszystkim placówkom dyplomatycznym Rosji na terenie Polski, likwidacji strat i ukarania winnych i niedopuszczenia do podobnych prowokacji w przyszłości".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nie mam wątpliwości, że szaleństwo nienawiści rozpoczęło się od momentu przyzwolenia przez Tuska i Komorowskiego na ekscesy zwyrodnialców wobec protestujących na Krakowskim Przedmieściu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, nie tylko w TYM kraju (rozumiem, że chodzi o Federację Rosyjską), bo i w NASZYM, co widać każdego dnia na każdym kroku w ilości i stężeniu lejącej się nienawiści wobec rodaka o choćby ciut "innym" światopoglądzie.
To już nie jest smutne tylko... przerażające!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztofie, nie wyobrażasz sobie, do czego w tym kraju doprowadziła wieloletnia indoktrynacja. Po tym wydarzeniu Rosjanie na forach Internetowych zastanawiali się, dlaczego zaatakowano właśnie ich ambasadę, skoro żołnierze radzieccy wyzwolili nas w 1945 r. I to nie były wypowiedzi ironiczne ani sarkastyczne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś nie przypominam sobie, by Rosja (spadkobierca ZSRR) przeprosiła nas za kilkadziesiąt lat okupacji po II wojnie światowej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To oświadczenie zbytnio owija w bawełnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.