Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2006 miejsce

Oświecenie uleczyło Danię. Recenzja filmu "Kochanek królowej"

21 września do kin wchodzi film zainspirowany autentycznymi wydarzeniami z końca XVIII wieku. Tytułowy kochanek królowej Danii zdobył przyjaźń obłąkanego władcy i dzięki temu zreformował państwo.

Doktor Struensee (w tej roli Mads Mikkelsen) i królowa Karolina Matylda (grana przez Alicię Vikander). / Fot. A Royal Affair - The movieGatunek filmu wyreżyserowanego przez Nikolaja Arcela może zniechęcić już na pierwszy rzut oka. "Kochanek królowej" to dramat kostiumowy i romans, w dodatku osadzony w XVIII wieku. Jednak nie warto się uprzedzać do tej produkcji. Historia, na której opiera się fabuła, jest powszechnie znana w Skandynawii, ale nie u nas. I to największy atut tej duńsko-szwedzko-czesko-niemieckiej produkcji.

Karolina Matylda Hanowerska (Alicia Vikander) wyjeżdża z ukochanej Anglii, aby poślubić młodego króla Danii, Christiana VII (Mikkel Boe Folsgaard). Niestety, dwór konfiskuje królowej książki popierające oświeceniowe idee - w Danii króluje cenzura. Jakby tego było mało, Karolina Matylda dostrzega, że Christian jest beztroskim, rozpieszczonym młodzieńcem. Król uwielbia żartować z poważanych osób, biegać boso po łące czy zabawiać się z prostytutkami, nie żałując przy tym alkoholu.

Król Christian VII (czyli Mikkel Boe Folsgaard). / Fot. A Royal Affair - The moviePewnego dnia dwóch arystokratów, pragnąc odzyskać utracone wpływy, wpadło na pomysł sprowadzenia lekarza, który na co dzień czuwałby nad szaleńcem. W ten sposób na zamek przybywa Johann Friedrich Struensee (gra go Mads Mikkelsen). Doktor jest zafascynowany ideami oświecenia, pragnie reform kraju, a przy tym szybko zaskarbił sobie sympatię Christiana VII. Jego światły umysł zaczyna intrygować królową, a martwić manipulującą królem szlachtę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.