Facebook Google+ Twitter

Oszczędzać będziemy po świętach

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-09 09:05

W tym roku na Mikołaja wydamy mniej niż przed rokiem. Chociaż bardzo staramy się, żeby podczas tegorocznego Bożego Narodzenia nie było biedniej niż dotychczas.

Tak wynika z najnowszego badania "Jak Polacy świętują" przygotowanego przez ośrodek badawczy Pentor.

 / Fot. Paweł Relikowski/POLSKAW tym roku przeciętny Polak wyda na prezenty 255 zł 20 gr. To o blisko 2 zł mniej niż przed rokiem. Co piąty Polak da prezenty o wartości od 201 do 300 zł. Kwotę powyżej 400 zł zamierza wydać 17 proc. Polaków, a mniej niż 100 zł - 9 proc.

Na pierwszy rzut oka różnica wydaje się niewielka. Ale jeśli uwzględnimy wzrost cen, zwłaszcza żywności o blisko 7 proc., to okazuje się, że realnie tegoroczne prezenty będą skromniejsze. Nie stać nas już na takie rozpasanie jak przed rokiem, chociaż od tamtej pory płace w Polsce wzrosły o blisko 10-11 proc., a stopa bezrobocia w październiku spadła do poziomu 8,8 proc. - Ograniczyliśmy apetyty i zaczęliśmy zaciskać pasa - komentuje Eugeniusz Śmiłowski, prezes instytutu Pentor.

Zdaniem Michała Macierzyńskiego, analityka portalu Bankier.pl, to normalna reakcja Polaków na to, że w portfelach z miesiąca na miesiąc jest coraz mniej pieniędzy. - Dziwi mnie, że Polacy wydadzą mniej tylko o 2 złote, spodziewałem się większej oszczędności - mówi "Polsce" Michała Macierzyński, analityk portalu Bankier.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.